4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

New York’ta Koronavirüsü alarmı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York eyaletinde, yeni tip koronavirüs vakalarının sayısının 76’ya yükselmesi nedeniyle Vali Andrew Cuomo ‘acil durum’ ilan ederken, bir çok markette, su, ilaç ve temizlik ürünü satışalarına limit getirdiği görüldü.

12 Aralık 2019’da Çin’in Vuhan şehrinde tespit edildikten sonra dünyaya yayılarak 105 bin kişide görülen Koronavirüsü (Covid-19), korku hayatı olumsuz etkileyerek, yayılmaya tüm hızıyla devam ediyor.

New York Valisi Cuomo, virüsün New York eyaletinde de görülmeye başlaması ve hızını artırarak yayılması nedeniyle eyalet genelinde ‘acil durum’ ilan etti.

Bu arada aralarında Costco gibi bir çok market zinciri mağazalarda su, ilaç ve temizlik ürünleri başta olmak üzere bazı ürünlerinin satışalarına limit getirildiği görüldü.

En fazla Westchester’da

Virüs eyalet genelinde en fazla 57 vakanın olduğu Westchester’da, ardından da 11 vaka sayısıyla New York kentinde görüldü. Nassau’da 4, Rockland’da 2 ve Saragota’da da 2 kişide virüse rastlandı.

New York eyaletinde, virüs tespit edilenlerin sayısının bir gün içinde iki katına çıkarak, 76 kişiye ulaştı. Eyalet genelinde karantinaya alınanların sayısının da 3 bin civarında olduğu belirtildi.

Mike Pence yönetiminde mücadele devam ederken, 8,3 milyarlık dolar finansman

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınıyla başa çıkmak için 8 milyar 300 milyon dolarlık acil finansman sağlayan kararnameyi imzalarken, Beyaz Saray’da Başkan’ın emriyle kurulan ve başkanlığını Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yaptığı ABD’nin en üst düzey sağlık yetlililerinden oluşan bir kurul ülke genelinde virüsle mücadele amacıyla yoğun bir mesai harcıyorlar.

ABD’de 377 kişide tespit edildi

ABD genelinde ise şimdiye kadar 377 kişide yeni tip koronavirüsü tespit edilen virüs yüzünden Florida’da 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ABD’de bu virüsten ölenlerin sayısı sayısı 17’ye çıktı. Ülkede virüs nedeniyle en fazla ölüm olayı ise bugüne kadar 102 kişide tespit edilen Washington eyaletinde gerçekleşti.

Bu arada Kaliforniya açıklarında bekletilen 3 bin 500 kişilik yolcu gemisinde ise 21 kişide bu virüsün tespit edildiği açıklandı.

Virüs bugüne kadar büyük bir çoğunluğu Çin’de olmak üzere 3 bin 600’e yakın can aldı.

https://www.turkishjournal.com/2020/03/05/the-novel-corona-are-we-ready/
https://www.turkishjournal.com/2020/02/28/koronavirusu-bm-kadinin-statusu-komisyonunun-yillik-toplantilarini-da-vurdu/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler