4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

BM’den milyonlarca Venezuela’lıya insani yardım

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler İnsani İşler  Koordinasyon Ofisi (OCHA), çarşamba günü, nüfusunun neredeyse yarısının gençlerin oluşturduğu Venezuela’da, yaklaşık 2 milyon 600 bin kişiye yardım etmeyi amaçlayan yeni bir müdahale planı (IHP) başlattı.

OCHA planının, sınırlı sayıda ihtiyaç sahibi insanları temsil ettiğini belirterek, hedefe ulaşmak için bağışta bulunacak yardımseverlerden 223 milyon doların temin edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Plan, krizin ülkenin en savunmasız nüfusu üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Venezüella İnsani Yardım Koordinatörü Peter Grohmann, yaptığı konuşmada “IHP, sağlık, su, temizlik ve hijyen, gıda güvenliği, beslenme, koruma, barınma ve gıda dışı ürünler ve eğitim alanlarında 1 milyon 200 bin kız çocuğunu içeriyor” dedi.


2019’un ilk yarısında, BM, insani yardım kapasitesini arttırmak için ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerini (STK’lar) ve Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Hareketi’ni gözlemci olarak OCHA’ya destek olacak bir koordinasyon sistemi kurdu. 

Sayın Grohmann “Hayırseverler acil olarak bu plana destek vermeliler’’ dedi ‘’IHP, savunmasız insanları koruyan, ilkeli, şeffaf, iyi koordine edilmiş ve uluslararası kabul görmüş bir çerçeve sunmaktadır.’’ diyerek sözlerine devam etti. Aynı zamanda, insanları, Venezuela Hükümeti’ni ve uluslararası toplumları, ortak çalışmaya davet etti.

İnsani yardım kuruluşlarının kapasitelerinin güçlendirilmesi ve ülkedeki operasyonel alanın daha da açılmasıyla IHP, gelecek yıl daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor. İhtiyaçlara orta düzeyde cevap verdiklerini söyleyen Peter Grohmann, planın gelecek yıl gözden geçirilip genişletileceğini sözlerine ekledi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler