28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Houston’da temaslarını tamamlayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Chicago’ya geçti

Mutlaka Oku

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkta serbest bölgelerle hem tıbbi teknolojide hem ilaç sanayinde hem de sağlık turizminde Türkiye’yi güçlü bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Müezzinoğlu, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde Başkonsolosluk konutunda düzenlenen resepsiyonda, Houston bölgesinde yaşayan Türk doktorlar ve sağlık çalışanları ile bir araya geldi.
Burada gazetecilere açıklama yapan Müezzinoğlu, Türkiye’nin son 10 yılda sağlık turizminde çok farklı bir noktaya geldiğini söyledi.

Türkiye’nin sağlık turizmi hedeflerine değinen Müezzinoğlu, “Son yıllarda yaklaşık yıllık 500 bin civarında yurt dışından sağlık hizmeti almak için hasta geliyor. Önümüzdeki dönemde bunu milyonlu rakamlara ulaştırmayı düşünüyoruz” dedi.

Sağlıkta serbest bölgeler kurmayı planladıklarını hatırlatan Müezzinoğlu, “Hem bu bölgelerde sağlık hizmeti veren yatırımlarla araştırma merkezlerini hem de tıbbi teknoloji ve ilaç sanayi için araştırma geliştirme alanları kurmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte yasal düzenlemeleri planlıyoruz. İnşallah bu yıl bu yasal düzenlemeleri yapacağız. Sağlıkta serbest bölgelerle hem tıbbi teknolojide hem ilaç sanayinde hem de sağlık turizminde Türkiye’yi güçlü bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Houston’ın sağlıkta dünya çapında marka bir merkez olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, Türkiye’de de dünyadaki tüm sağlık dinamiklerinin çok daha güçlü bir şekilde yapılabilmesini amaçladıklarını söyledi.

Proton tedavi merkezleri

Bakan Müezzinoğlu, ABD temasları kapsamında, kanser tedavisinde kullanılan proton tedavi merkezlerini de inceleme fırsatı bulduklarını belirtti.

Ekibiyle tedavi ünitelerinin kurulumu ve işletmesine ilişkin bilgiler aldıklarını dile getiren Müezzinoğlu, “Önümüzdeki günlerde onunla ilgili kararımızı oluşturacağız. Tabi uzman görüşlerini almak, bu yatırımın en rantabl ne şekilde olabileceğini planlamak önümüzdeki ayların getireceği bir süreç” dedi.

Proton tedavinin sağlıklı dokuya zarar vermeden kanserli dokuya direkt ulaşan bir tedavi şekli olduğunu belirten Müezzinoğlu, x ışınlarıyla yapılan tedaviye göre sağlıklı dokuya zarar vermemesinin önemli bir fark oluşturduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, sistemin henüz yeni gelişen bir teknoloji ve maliyetinin yüksek olduğunu kaydederek, bu konuda hizmet verecek bilgi birikimi yeterli personelin de yetişmesi gerektiğini ifade etti.

(AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler