4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Bosna-Hersek’te seçimin galibi Aliya İzzetbegoviç’in partisi SDA

Mutlaka Oku

Açıklanan sonuçlara göre, ülkedeki 125 belediye başkanlığından 34’ünü kazanan merhum Aliya İzzetbegoviç’in kurucusu olduğu Demokratik Eylem Partisi (SDA) seçimlerin galibi oldu.

Bosna Hersek Merkez Seçim Kurulu’nca yapılan açıklamada, toplam 3 milyon 144 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, 5 bin 100 noktada oy kullanıldığı, seçimlerde 84 parti ve 59 siyasi koalisyondan yaklaşık 30 bin adayın yarıştığı bildirildi.

Ülkedeki toplam 125 belediye başkanlığından, Saraybosna’nın Novi Grad, Ilıca, Vogoşça ile Zenitsa, Bihaç, Travnik gibi büyük kentlerin de aralarında bulunduğu 34 belediyeyi SDA kazandı.

Eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan mahkemece ”insanlığa karşı suç işlemekten” yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç’in bir zamanlar başkanlığını yaptığı Sırp Demokrat Partisi (SDS), 27 belediye başkanlığı seçimlerin en fazla belediye kazanan ikinci partisi oldu.

Ayrılıkçı söylemleriyle bilinen Bosna-Hersek’i oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik’in başkanlığını yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ise 15 belediye başkanlığı kazanan üçüncü büyük parti oldu. SNSD, böylece daha önce sahip olduğu 41 belediye başkanlığından 26’sını kaybetti.

(SARAYBOSNA -AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler