2.7 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

BM’ye Ermenistan’nın “savaş suçu”na karşı harakete geçme çağrısı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Dilek Kaya- Amerika’daki Azerbaycanlılar Koordinasyon Konseyi Başkanı Ercan Yeledenli, Birleşmiş Milletler (BM) önünde düzenlediği sergide, Ermenistan’ın terkettiği toprakların mayınlı arazilerin haritalarını paylaşmaması sonucunda yüze yakın can kaybına neden olan savaş suçu işlediğini bildirdi.

Ercan Yerdelenli, Ermenistan’ın işgal döneminde Kelbecer’de döşediği mayının patlaması sonucu en son 2’si gazeteci, olmak üzere 3 Azerbaycanlının hayatını kaybetmesi ve 4 kişinin yaralanmasının ardından, BM Genel Merkezi önünde, Ermenistan’ın savaş suçu işlediğini gösteren fotoğrafları Amerikalılarla paylaştı.

Yerdelenli burada yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın terkettiği topraklara döşediği mayınlı arazilerin haritalarını paylaşmadığını ve bu nedenle en 2 gazetecinin de aralarında olduğu yüze yakın can kaybı yaşandığını belirterek bunun bir savaş suçu olduğunu söyledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermeni askerlerinin, 1 Haziran günü Kelbecer’e bağlı Armutlu köyü yakınlarında bulunan sınır hattını 400 metre ihlal ettiğini belirtirken, en son olayda Ermeni askerlerini döşediği mayının patlaması sonucu, otobüste bulunan Azerbaycan Devlet Haber Ajansında (AZERTAC) muhabir olarak görev yapan Meherrem İbrahimov ile Azerbaycan Devlet Televizyonunda (AZTV) kameraman olarak görev yapan Sirac Abişov hayatını kaybetti.

Ermenistan’ın geçen yılki saldırısı sonucu Tovuz civarında cereyan eden çatışmalar kısa süre sonra, 27 Eylül’de savaşa dönüşürken, Azerbaycan, Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için operasyon başlatmıştı.

44 gün süren Azerbaycan’ın başlattığı operasyonda Ermenistan’a büyük bir hezimet yaşatılmış, Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki topraklarını neredeyse 30 yıl aradan sonra işgalden kurtarmıştı. 44 gün süren çatışmaların ardından 10 Kasım 2020’de Rusya’nın öncülüğünde iki ülke arasında ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler