28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

BM uyardı: Yemen’in liman kenti Hudeyde’ye saldırı insani felaket olur

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore, Yemen’de Husilerin kontrolündeki liman kenti Hudeyde’ye yapılacak bir askeri saldırının, 300 bin çocuğu tehlikeye atacağını ve milyonlarca insana yapılan yardımın kesilmesine neden olacağını bildirdi.

UNICEF Başkanı Henrietta Fore salı günü yaptığı açıklamada, şu anda Hudeyde’yi kontrol eden Husi isyancılarıyla mücadele eden Suudi önderliğindeki koalisyonun parçası olan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki güçlerin yeniden bölgeye operasyon yapma planları konusunda haberler geldiğini ve bu konudaki haberlerden “son derece endişeli” olduğunu ifade etti.

Fore, Yemen’e insani yardımların girdiği en önemli liman kentlerinden biri olan Hudeyde’ye herhangi bir saldırının, dünyanın en kötü beslenme bozukluğu krizlerinden birini derinleştireceğini ve tahmini olarak 300 bin çocuğun hayatını riske atacağını kaydetti.

Fore açıklamasında, “Yemen’de milyonlarca çocuk hayatta kalmak için her gün limana gelen insani yardımlara ve ticari ürünlere bel bağlıyor. Limandan gıda girişi olmazsa dünyanın en büyük insani krizlerinden biri daha da kötüye gidecek.” ifadelerine yer verdi.

2015 yılından bu yana iki taraf arasındaki tırmanan çatışmalar, yaklaşık 11 milyon çocuk da dahil olmak üzere Yemenlilerin yüzde 75’ini yardıma muhtaç hale getirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de pazartesi günü yaptığı açıklamada, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’ in yer aldığı “yoğun müzakerelerin” gerçekleştiğini ve askeri çatışmaların önlenebileceğini umduğunu söyledi.

İnsani açıdan “felaket olacak”

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise onlarca BM personelinin hala Hudeyde’de olduğunu bildirirken şunları kaydetti:

“BM ve diğer insani yardım kuruluşları varlıklarını yeniden şekillendirirken, aynı zamanda kalma ve yardımları teslim etme planımız, niyetimiz ve umudumuz var. Hüdeyde’de hala onlarca personelimiz var”

Lowcock “Yemen’de tüketilen gıda ve ilaçların yüzde doksanı ithal ediliyor ve bu ithalatların yüzde 70’i Hudeyde’den geçiyor. 7 milyon insan her ay gıdaya tamamen bağımlı ve 7 milyonda fazlası da insani yardım kuruluşlarından gelen diğer yardımlara muhtaç” olduğunu belirtti.

Eğer liman herhangi bir süre için kapanacak olursa ya da “etkili bir şekilde faaliyet gösteremezse, insani açıdan sonuçları felaket olacak” uyarısında bulundu.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi de Yemen’deki çatışmanın taraflarına yaptığı çağrıda askeri gerginliğin azaltılmasını istemişti.

Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent başkent Sana ve bazı bölgelerde denetimini elinde bulunduruyor. Mart 2015’ten bu yana ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler