Ana Sayfa Amerika BM Meteoroloji kurumu iklim eyleminin eksikliğine karşı uyardı

BM Meteoroloji kurumu iklim eyleminin eksikliğine karşı uyardı

0
24

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Pia Bozyel – Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), iklim eylemsizliğine karşı uyarıda bulunarak bunun can kaybına yol açacağının altını çizdi.

BM organı tarafından yayınlanan bir rapor, iklim hedeflerine ilişkin yetersiz ilerlemenin olası ciddi etkilerine dikkat çekti.

Mevcut politikaların bu yüzyıl boyunca sanayi öncesi seviyelerin en az 2,8 santigrat derece üzerinde küresel ısınmaya yol açacağına işaret eden rapor, bunun Paris Anlaşması hedefi olan 1,5 santigrat derecenin üzerinde olduğu konusunda uyardı.

Raporda, sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunda ülkeler tarafından ilerleme sağlanamaması eleştirilirken, “İklim hedeflerine yönelik yetersiz ilerleme, yoksulluk, açlık ve ölümcül hastalıklara karşı küresel mücadeleyi yavaşlatıyor.” ifadesine yer verildi.

1970 ve 2021 yıllarında hava, iklim ve su aşırılıklarından kaynaklanan 12.000 felaketin rapor edildiğine atıfta bulunan raporda, özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemekle birlikte, bu felaketlerden kaynaklanan toplam ekonomik kaybın 4,3 trilyon dolar olduğu öne sürüldü.

Raporda BM’nin “Herkes için Erken Uyarılar” girişimine övgüde bulunulurken, ülkelerin çoğunda hâlâ erken uyarı sistemlerinin hizmette olmadığı belirtiliyor.

Yazar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz