4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Biden Yönetiminin Asya-Pasifik politikası belli oluyor

Mutlaka Oku

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL )- Ali Çınar – Başkan Joe Biden’nin bilhassa Çin’e karşı politikaları ne olacak sorusu aylardır gündemde. ABD, Avrupalı ortakları ile ticaret ve güvenlik konularında hem başkanlık düzeyinde hem de tüm alt düzeylerde sıkı bir iletişim haline geçerek, Çin’e karşı bazı adımlar atacağı belirtiliyor. Ancak bu konuda, Biden’nin aceleci davranmayarak,”stratejik sabır” politikası benimseneceği de Başkentte konuşuluyor. Çin’i “usulsüzlüklerinden sorumlu tutmak”, Uygur Türklerine yapılan baskılar, ticarette haksız rekabet, teknoloji ve siber güvenlik alanındaki sıkıntılar en başta ele alınan konular arasında.

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Savunma Bakanı Llyod Austinin, Japon ve Güney Kore mevkidaşları ile sıklıkla konuşması bu iki ülke ile daha yakın bir ilişki içinde, Çin’e gözdağı verilmesi de bekleniyor.

Aynı şekilde, Başkan Joe Biden dış politika ekibine birçok Asya uzmanını dahil etti. Analistlere göre bu hamle Çin’in nüfuzunun arttığı bu bölgede, ABD’nin pozisyonunu yeniden yukarı taşıma çabasına işaret ediyor. Bilhassa, Kürt Campbell’in Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Hint-Pasifik Bölgesi ilişkileri koordinatörü olarak atanmasını Biden’in Asyalı müttefikleriyle ilişkileri güçlendirmeyi istemesinin bir teyidi olarak görebiliriz.

Geçen hafta, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden yönetiminin “önceliklerinden” birinin Amerikalı işçilere zarar veren “Çin’in ticaret usulsüzlükleriyle ilgilenmek” öldüğünü söyledi. Sullivan, Biden yönetiminin ulusal güvenlik stratejisinin ABD’ye Çin’le “daha etkin rekabet etme” imkanı sağlayacağını ve ulusal güvenlik ekibinin “ABD’de iş alanlarının oluşturulmasına ve maaşların arttırılmasına” odaklandığını belirtmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki’de yaptığı son basın toplantısında “Son birkaç yılda Çin’in içeride çok daha otoriterleştiğini ve dışarıda daha zorlayıcı hale geldiğini gördük. Pekin artık güvenliğimize, refahımıza ve değerlerimize ciddi şekilde meydan okuyor ve bu durum, ABD’nin yeni bir yaklaşım belirlemesini gerektiriyorBu konuyu stratejik bir sabırla ele almak istiyoruz.” demişti.

Psaki, Biden’in nasıl ilerleyeceğine karar vermeden önce “kapsamlı” incelemenin sonuçlandırılmasını bekleyeceğini ifade ederken, Başkan’ın yaklaşımının “çok boyutlu” olacağını ileri sürdü. Psaki şunları söyledi: “Başkan, Çin’in birçok cephede uyguladığı ekonomik usulsüzlükleri durdurmaya kararlı ve bunu en etkin bir biçimde yapmanın yolu müttefik ve ortaklarımızla birlikte çalışmak.” Dedi

Pentagon’da, Çine karşı” Çalışma grubu ” kuruluyor

ABD Başkanı Joe Biden,ABD’nin Çin politikasını gözden geçirmek üzere bir askerî çalışma grubu oluşturduklarını açıkladı. Pentagon ziyaretinde konuşan Biden, “Hem Hint-Pasifik Bölgesi’nde hem de küresel boyutta barışın ve çıkarlarımızın devamını temin için, Çin’in ortaya koyduğu zorlukları aşmamız gerekiyor”, dedi.

Çalışma grubu nasıl işleyecek?

Çalışma grubu, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in özel asistanı ve Biden’in eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı olan Ely Ratner tarafından yürütülecek. Ekip, sivil ve üniformalı olmak üzere en fazla 15 resmî görevliden oluşacak.

Yeni çalışma grubuna ABD’nin Çin’e karşı askerî stratejisi, teknoloji ve Pekin ile yapılacak ittifaklar ve ikili savunma ilişkileriyle ilgili önerilerde bulunması için dört ay süre tanındı. Biden, incelemenin Kongre’deki her iki siyasi parti tarafından da desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Biden-Xi Jinping ile Telefon Görüşmesi

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’in göreve başladığı günden bu yana gece Çarşamba akşamıda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada Biden’in Pekin’in “ekonomi alanındaki zorlayıcı ve adaletsiz uygulamaları, Hong Kong’daki baskıcı uygulamalar, Xinjiang’daki insan hakları ihlalleri ve Tayvan dahil olmak üzere bölgede günden güne artan nüfuzu artırmaya yönelik eylemlerle” ilgili “temel kaygılarını” dile getirdiğini belirtildi.

Açıklamada liderlerin Kovid-19 salgınıyla mücadelenin yanı sıra “küresel sağlık güvenliği, iklim değişikliği ve silahlanmanın yaygınlaşmasını önleme gibi ortak sorunlar” ile ilgili görüştüğü kaydedildi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler