4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Biden, emekli general Austin’i, ilk siyahi Amerikalı Savunma Bakanı seçti

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın emekli general Lyod Austin’i, ülkenin ilk siyahi Savunma Bakanı adayı gösterdiği bildirildi.

20 Ocak’ta yemin edederek Beyaz Saray’da ülkenin 46. Başkanı olarak göreve başlayacak olan Biden, ulusal güvenlik ekibinin diğer üst düzey üyelerini açıklamasından iki hafta sonra, Pentagon’un başına gelecek ismin kim olacağını da netleştirdi.

Biden, Dışişleri Bakanı aday seçiminde olduğu gibi Savunma Bakanı seçiminde de daha uyumlu çalışabileceğine inandığı, kendisine yakın adaydan yana tercihini kullandı.

Kabinesindeki adaylar arasında ırksal ve cinsiyet dengesini gözeten Biden’ın en son seçiminin ardından, daha önce ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) komuta eden eski general Austin’ı Savunma Bakanı adayı olarak seçti.

Böylelikle, daha önce, Hillary Clinton’un 2016’da seçilmesi halinde Savunma Bakanı adayı olarak görülen ve 2020 seçimlerinden zaferle çıkan Demokratların büyük bir çoğunluğunun Savunma Bakanlığı’na en uygun aday olarak listenin ilk sırasında bulunan ve partinin şahin kanadından olan Michèle Flournoy’in bakanlık hayali suya düşmüş oldu. Biden’ın değerlendirip elediği adaylar arasında eski İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson da yer alıyordu.

Austin, adaylığının Senato tarafından da onaylanması halinde, ülkenin ilk siyahi Amerikalı Savunma Bakanı olarak görev yapacak.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler