4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Trump, Temsilciler Meclisi’nde 2’nci defa azedilen ilk başkan

Mutlaka Oku

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL)- Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump görev süresinin dolmasına bir hafta kala, Temsilciler Meclisi’nde, hakkında 2’nci azil kararı alınan ilk başkan olarak tarihe geçti.

Temsilciler Meclisi, Başkan Trump’ı geçen haftaki Kongre Binası isyanında “ayaklanmayı kışkırtmak” suçlamasıyla Başkan hakkında azil oylaması gerçekleştirdi.

Oylamada Trump hakkında bir kez daha azil kararı kabul edildi. Böylelikle ABD tarihine ilk kez bir başkan hakkında 2’nci defa azil kararı alınmış oldu.

231 “evet”, 197 “hayır” oyunun kullanıldığı oylamada, başta Liz Cheney’in olmak üzere 10 civarında Cumhuriyetçi Partili de azilden yana oy kullandı.

Trump neyle suçlandı?

Oylamanın yapıldığı oturumda konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi hakkında azli görüşülen Başkan Trump’la ilgili, “ABD Başkanı, hepimizin ortak ülkesine karşı bu ayaklanmayı, silahlı isyanı kışkırttı… Defalarca başkanlık seçim sonuçlarının hileli olduğunu ve kabul edilmemesi gerektiğini iddia eden yanlış beyanlarda bulundu” ifadelerini kullandı.

Trump’ın “Kalabalığa kasıtlı olarak Kongre Binası’nda kanunsuz eylemi teşvik eden ve öngörülebilir şekilde sonuçlanan açıklamalar” yapmasının, şiddete ve can kaybına yol açtığını ifade eden Pelosi, “Başkan Trump, ABD’nin ve hükümet kurumlarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attı, demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit etti, iktidarın barışçıl geçişine müdahale etti” ifadelerini kullandı.

Kararın önemi

Temsilciler Meclisi’nde Başkan Trump’ın 2’nci azli, Kongre’nin nihai bir kararı olmasa da, azlin eşiğine gelindiği anlamına geliyor. Aynı zamanda, Cumhuriyetçi Parti’de arkasında, önemli bir çoğunluğu hala seçimde hile yapıldığına inanan 74. milyon gibi rekor düzeyde bir seçmen kitlesi bulunan Trump’ın siyasi geleceğine darbe vurulması açısından önem arz ediyor.

Hukuki olmaktan çok, siyasi bir azil kararına şahit olduğumuz oylama, Cumhuriyetçi Parti’deki çatlağın büyüdüğünün işareti olarak da değerlendirilebilir.

Trump’ın azliyle ilgili kararın Senato’daki ilk görüşmesi ise 19 Ocak’ta yapılması bekleniyor. Azil tasarısının Kongre’nin Senato ayağında da kabul edilmesiyle azil kararı onaylanırken, Başkan Trump’ın yapılacak Başkanlık seçimlerine girmesi de engellenmiş olacak.

Trump daha önce Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’e, Joe Biden’ın Ukrayna’da bir gaz şirketinin yönetiminde görev alan oğlu Hunter hakkında soruşturma başlatılmaması durumunda ülkesine yönelik 400 milyon dolarlık askeri yardımı askıya alacağı tehdit iddiaları yüzünden, önceki yıl Demokratların çoğunlukta bulunduğu Temsilciler Meclisi’nde hakkında azil kararı alınmıştı. Trump, bu mecliste hakkında azil kararı alınan 3. Başkan olarak tarihe geçmişti.

Temsilciler Meclisi’nin 25. Madde kararı

Bu arada Temsilciler Meclisin’de Demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence’e Anayasa’nın 25. maddesi uyarınca “Trump’ı görevden alma” çağrısı yapan tasarıyı hafta sonu yaptıkları oylamada kabul etmişlerdi. Pence daha önce yaptığı açıklamada, kesin bir ifadeyle bu maddeyi devreye sokmayı düşünmediğini belirtmişti.

20 Ocak Devir-Teslim ve Yemin Töreni

Bu arada Washington DC’de Kongre önünde yapılacak ülkenin 46. Başkanı seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yapılacak Devir-Teslim ve Yemin Töreni öncesinde Trump taraftarlarının olası saldırısına karşı tedbir ve güvenlik amacıyla 20 bin civarında asker sevk edildi.

6 Ocak’ta düzen karşıtı fanatik Trump taraftarlarının ülke genelinden Washington’daki mitinginde ve sonrasında ciddi bir tedbirin alınmadığı kentte, ülkenin demokrasi mabedi Kongre’ye 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan antidemokratik kanlı saldırının ardından, yemin töreni öncesinde, Kongre ve çevresine, savaş bölgesi Afganistan’dakinden daha fazla asker sevk edilmesi bir abartı ve tutarsızlıkla olarak öne çıkarken, Türkiye’deki askeri darbelerden alışık olduğumuz kent sokaklarındaki asker görüntülerini hatırlattı.

Son haftalarda yaşanan talihsiz olaylarda başarısız sınav veren Başkan Trump’ın görevden ayrıldıktan sonra da siyaset sahnesinde kalabilmesi ve partisinde elini güçlü tutulabilmesi için 6 Ocak’taki Kongre oturumunun aksine 20 Ocak’taki görev-teslim ve yemin törenini olaysız tamamlanmasından başka bir yolu bulunmuyor. Bunu farkeden Trump, Temsilciler Meclisi’ndeki azil oturumun yapıldığı sırada taraftarlarına sükunet çağrısında bulunurken, vandalizme ve şiddete “hayır” diyen bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler