2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

ABD, Kuzey Kore sözünü tutana dek Pyongyang’a yaptırımların “tam uygulanması”nı istedi

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların hafifletilmesinin tartışılmasından önce Pyongyang’un somut eylemlerde bulunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, Kuzey Kore’ye “yaptırımların tam olarak uygulanmasını” talep etti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 15 üye ülkeden oluşan BMGK üyeleri, Güney Kore’nin New York’taki BM Daimi Temsilciliğinde kapalı bir toplantı düzenledikten sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de BM Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Güney Kore Daimi Temsilciliğindeki toplantıya katılan Hollanda BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom toplantıya ilgili basına yaptığı açıklamada, Pyongyang’a yönelik yaptırımların hafifletilmesinden önce Kuzey Kore tarafından “somut eylemler” yapılması gerektiğini bildirdi.

“Kuzey Kore’ye yasa dışı yollarla en az 89 kez rafine petrol tedarik edildi”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile birlikte BM Genel Sekreteri Guterres’le makamında görüşen Pompeo, görüşmeyi takiben basına yaptığı açıklamada,  “Başkan Kim bir vaatte bulundu ki, nükleer silahtan arınmaya hazırdı” diyerek, “Kim’in dünyaya verdiği sözü tutmasını görmemiz gerekir.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, ABD’nin Kuzey Kore’ye “yaptırımların tam olarak uygulanmasını” istediğini belirten Pompoe, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Kuzey Kore’ye yaptırımların tam olarak uygulanmasını kabul ettiğini hatırlattı.

Pompeo konuşmasında, Kuzey Kore’yi yasa dışı yollarla rafine petrol tedarik ederek yıllık kotayı aşmak ve BMGK yaptırımlarını ihlal etmekle suçlarken, gemiden gemiye transferler yoluyla yasa dışı yollarla en az 89 kez rafine petrol tedarik edildiğini söyledi.

Büyükelçi Haley de açıklamasında “Kuzey Kore’nin sözlerini tutana dek hiç bir şey yapamayız. Bir çeşit eylemin olduğunu görmemiz gerekir.” dedi.

Rusya ve Çin’e çağrı

Haley açıklamasında ayrıca BMGK’nın daimi üyeleri Doğu bloku ülkeleri Rusya ve Çin’e, ABD’nin Kuzey Kore’nin petrol ithalatını durdurma talebini engellememe çağrısı yaparken, ABD’nin Çin ve Rusya’nın Pyongyang yönetimine yönelik yaptırımları gemiden gemiye transfer yöntemiyle deldiklerini ifade etti.

Trump-Putin Helksinki görüşmesi

Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Helsinki’de gerçekleştirdiği zirvenin ardından Trump’ın Putin’i Beyaz Saray’a davet etmesine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da şunları kaydetti:

”Ülkelerimizin birbiriyle yaşadığı sorunları çözmek için Başkan Trump ve Başkan Putin’in diyaloğa devam etmesi, ABD halkı için son derece değerli ve çok da mantıklı olduğu düşüncesindeyim. Toplantının sonbaharda olacacağından umutluyum.”

“Trump-Putin, Suriye mültecilerinin geri dönüşünü de ele aldı”

Pompeo açıklamasında, Trump’ın Putin ile görüşmesinde, Suriye krizi ve mültecilerin geri dönüşü konularını da ele aldığını bildirirken, “Mültecilerin doğru zamanda gönüllü bir mekanizma yoluyla evlerine dönebilmeleri önemli.” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler