22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

ABD’den Kuzey Kore’ye tek seçenek: “Tamamen nükleerden arınma”

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılacak tarihi zirvenin arifesinde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump yönetiminin sadece “tamamen nükleerden arındırmayı” kabul edebileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Trump ile birlikte Singapur’da bulunan Pompeo, 12 Haziran Salı günü yapılacak tarihi zirve öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Pompeo toplantıdaki açıklamasında, ABD’nin, Kuzey Kore’nin, “tam olarak doğrulanabilir ve geri dönüşü olmayan nükleer silahlanlardan arınmayı” başlatması halinde “eşsiz” güvenlik garantilerini sunma konusunda istekli olduğunu belirtti.

Toplantıda, ABD’nin Kuzey Kore tarafından tekrar kandırılmayacağını bildiren Pompeo, Trump yönetiminin sadece tamamen nükleer silahtan arındırmayı kabul edeceğini kaydetti. Pompeo, bunun karşılığında da, “nükleer enerjinin kendileri için son derece kötü bir şey olmadığı konusunda rahat olabileceklerini garanti etmek için harekete geçeceğiz.” dedi.

Açıklamasında, nükleer silahtan arınmanın “Kuzey Koreli insanlar için daha parlak ve daha iyi bir geleceğe” yol açacağını belirten Pompeo, bu garantilerin “ABD’nin daha önce sağlamayı istediğinden farklı ve benzersiz” olduğunu ifade etti.

Pompeo toplantıyla ilgili, “Çok iyimserim, iki liderle başarılı bir sonuç alacağız”
ifadesini kullanırken, “Bu büyüklükte kararlar verebilecek sadece iki kişi var. Bu iki kişi yarın bir odada oturacak.” ifadesini kullandı.

Görüşmede sadece tercümanlar yer alacak

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki görüşme konusunda beklenenden daha hızlı ilerleme sağlandığını bildirdi.

Kuzey Kore Lideri Kim ve ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmesinin yarın 9:00’da başlayacağını bildiren Beyaz Saray, iki liderin görüşmesinde sadece tercümanların yer alacağını ve görüşmenin ardından, heyetler arası ikili görüşmeye ve çalışma yemeğine geçileceğini kaydetti.

Açıklamaya göre, heyetler arası ikili görüşmeye, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yer alırken, Sözcü Saray Sanders, Büyükelçi Sung Kim ve Ulusal Güvenlik Konseyi Asya Baş Direktörü Matt Pottinger de çalışma yemeğine katılacak.

Trump’a istakoz ve doğum günü pastası

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Başkan Trump ve ABD heyetini öğle yemeğine ağırladı. (Photo: Beyaz Saray)

Singapur Başkanı Lee Hsien Loong’un ev sahipliğini yaptığı öğle yemeğinde, perşembe günü 72’nci yaşına basacak Trump’ın doğum günü de kutlandı.

Trump taze meyvelerle süslü masadaki doğum günü pastasındaki tek mumu üfleyerek söndürdü. Yemekte Trump’a doğum günü pastası ile birlikte ıstakoz da ikram edildi.

Tarihi görüşmenin son hazırlıkları

ABD ve Kuzey Kore yetkilileri, Pyongyang’ın nükleer cephaneliği konusunda bir anlaşmazlığı çözmeyi amaçlayan toplantı öncesinde Singapur’da bir araya geldiler.

Görüşmenin düzenlenmesinde görev alan yetkililer 12 Haziran Salı günü yapılacak toplantıda elde edilmesi olası ilerlemenin temelini atmak için iki ayrı toplantı gerçekleştirdi. Delegeler, Trump ve Kim’in başarmaya çalışacakları ve temel sorunların nasıl çözülebileceği konusunda farklı senaryolar için belirli hedefleri gözden geçirdiler.

Trump, Singapur’da yaptığı açıklamada, Kuzey’in nükleer silahlarından vazgeçmesi için geçmişe dönük bir anlaşma yapmayı umduğunu, ancak yakın zamanda beklentileri en aza indirmeye çalıştığı halde ek toplantıların gerekli olabileceğini söyledi.

Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’i telefonla aradığını bildirdi.

BM de destek veriyor

Kore Yarımadası’nın nükleer silahsızlanması açısından büyük önemi bulunan görüşmeyle ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM), iki ülkenin yaptığı anlaşmanın uluslararası yasal bağlayıcılığı olması konusunda elinden geleni yapacağını bildirdi.

BM Genel Merkezi’nde gazetecilere açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirvenin küresel barış ve güvenlik için umut verici bir gelişme olduğunu belirterek, iki liderin diplomatik çözüm arayışından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Guterres, ”İki lider geçen sene çok fazla endişe yaratan tehlikeli döngüyü kırmaya çalışıyor. Ortak amaç barışçıl ve kanıtlanabilir nükleer silahsızlanma olmalı.” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreter Söcüsü Stephane Dujarric de daha önceki açıklamasında, zirveden çıkacak sonucu uygulama konusunda BM’nin elinden geleni yapacağını bildirmişti.

 

 

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler