9.4 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 20, 2024

“Bir BM Güvenlik Konseyi kararı ne zamandan beri bağlayıcı değil?”

Mutlaka Oku

Turkısh Journal-Beyzanur Yüksel- Dün gerçekleştirilen ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın brifinginde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının onaylanması ancak bağlayıcı kabul edilmemesi konusunda Sözcü Matthew Miller’e kritik sorular yöneltildi.

Brifinge katılan bir basın mensubu, kararın bağlayıcı olmadığını savunan üst düzey ABD yetkililerine karşılık olarak çoğu devletin anlayışının bu yönde olmadığını ve BM’nin de anlayışının bu yönde olmadığını savundu.

“Kararın bağlayıcı olmayan hükümlerden ve taraflara dayatılan gerekliliklerden yoksun olmasının yanı sıra, saygı gösterilmesine, ağırlık taşıdığına ve uygulanması gereken bir şey olduğuna inanıyoruz.”

Ateşkesin gerçekleşmesi ve rehinelerin serbest bırakılması için İsrail ile Hamas arasında üçüncü tarafların da sağlayacağı müzakerelere gerek olduğunu savunan Miller, bu adımın yalnızca BM süreci aracılığıyla gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

Bunun üzerine ABD’nin veto ettiği önceki üç kararı hatırlatan basın mensubuna karşılık, “geri dönüp hükümlere bakmam gerekecek, ancak biz onları veto ettik, dolayısıyla BM Güvenlik Konseyi’nin sesi değillerdi.” şeklinde konuştu.

ABD ve İsrail’in uzun süredir müttefik olduğuna vurgu yapan Miller, her zaman İsrail’i desteklediklerini ve İsrail’in, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir ateşkes sağlamak için müzakere yaptığını savundu.

Kararlarımızı Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik çıkarlarına en uygun olduğuna inandığımız şeylere göre vereceğiz.”

Netanyahu’nun, ABD’nin kararı veto etmemesinin rehine görüşmelerini engellediğine veya zarar verdiğine inandığını savunuluyor. Geçtiğimiz günlerde Netanyahu, Washington’a gerçekleştirilecek olan İsrail heyetinin ziyaretini iptal etmişti. Bu gelişmeye yönelik Sözcü Matthew Miller, “Kararlarımızı küçük anlaşmazlıklara veya birisinin toplantıyı iptal edip etmemesine göre vermeyeceğiz. Kararlarımızı Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik çıkarlarına en uygun olduğuna inandığımız şeylere göre vereceğiz.” şeklinde konuşarak İsrail’in ve Filistin halkının çıkarları doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti.

Refah’a askeri operasyon gerçekleştirilirse bunun sadece insani yardım tedariğine ve Filistin’e değil aynı zamanda İsrail’e de zarar vereceğini ifade eden Miller, İsrail’in dünyada daha da yalnızlaşacağını ve müttefiklerini kaybedeceğini söyledi.

BMGK kararının ardından iptal edilen görüşmeyi, ABD’nin İsrail’e daha iyi bir alternatif seçenek sunmak için talep ettiğini ifade etti.

Dün İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ile gerçekleştirilen toplantıya yönelik soru yönelten basın mensubu, İsrail’e politika veya operasyonlar dikte etmemek konusunda ABD’nin en başından beri açık olduklarını ancak verilen askeri desteğin Refah’a yönelik operasyona doğrudan dahil olmak anlamına geldiğini savundu.

Miller, “Onlara dikte edemeyiz. Onlar egemen bir ülkedir ve ABD hiçbir egemen ülkeye dikte edemez.” şeklinde yanıt vererek Başkan Biden’ın her zaman İsrail’in kendini savunma hakkını destekleyeceğini dile getirdi.

Kaynak: https://www.state.gov/?post_type=state_briefing&%3Bp=92333

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler