28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japon Prenses Akiko Kyoto’daki “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” sergisinde

Mutlaka Oku

KYOTO (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Altes Prenses Akiko Mikasa, Japonya’nın Kyoto şehrinde birlikte “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” temalı sergiyi gezdi.

Kyoto Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” sergisi Tokyo’dan sonra ülkenin ilk başkenti olan Kyoto’da Japon halkının büyük ilgisini çekiyor.

Serginin bugünkü ziyaretçileri arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Altes Prenses Akiko Mikasa ile birlikte G20 zirvesi nedeniyle Japonya’da bulunan üst düzey Türk heyeti de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve eşi Şule Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Gulbet Aybet, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Burhanettin Duran ile birlikte Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan ve eşi İnci Mercan’dan oluşan Türk heyeti eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte Prenses Akiko ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan sergiyi gezdikten sonra sergiyle ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Altes Prenses Akiko Mikasa ile birkite Japonya’nın Kyoto şehrindeki “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” temalı sergiyi gezdi. Fotoğraflar: Selçuk Acar, Turkish Journal

Erdoğan değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Türk-Japon yılı olması hasebiyle de Türk-Japon kültürünün ortak yanlarını yıllara sari olarak özellikle de İkinci Abdülhamid dönemiyle zirve yaptığı bütün bu eserlerimizi istedik ki bu Türk-Japon yılında burada sergileyelim ve Tokyo ardından Kyoto olmak üzere bu sergilenme çok büyük ilgi gördü. Bu ilgi ile de halklarımız arasındaki dayanışmanın çok daha ileri gideceğini, çünkü kültür biliyorsunuz her ülkenin en önemli zenginliğidir ve kültürel zenginliğini öne çıkaranlar halkların bütünleşmesine de çok ciddi fırsat hazırlarlar diye düşünüyorum.”

Türkiye ve Japonya arasında lalenin “adeta bir ortak motif” olduğunu belirten Erdğan, “ondan dolayı arkadaşlarımız da laleyi öne çıkardılar ve bu şekilde de lale bezeli bütün eserler burada ortaya çıkmış vaziyette onların sunumu çok daha geniş bir şekilde yapılıyor.” dedi.

Altes Prenses Akiko da açıklamasında, “Önümüzdeki sene Türk-Japon ilişkilerinin 130. yılını kutlayacağız. Bu vesile ile her iki halkın birbirini daha iyi tanımasını ve ilişkilerinin daha da pekişmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sergide, Topkapı Saray, Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Saray’dan getirilen 180’nin üzerinde eser bulunuyor.

Tahtlar, kaftanlar, vazolar ve birtakım ziynet eşyaların yanında, Osmanlı sultanlarına Japon imparatorları tarafından verilmiş hediyelerden bir seçki de sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Lale geleneği

Osmanlı’dan günümüze İstanbul bahçelerinin vazgeçilmez çiçeği olan lale, edebiyatta, süsleme ve el sanatlarında, özellikle de çini eserlerde kendini gösterirken, Allah’ı sembolize ettiği biliniyor. Ünlü Türk sanatçısı İsmail Acar da lale temasına sanatında geniş şekilde işlerken, İstanbul Emirgan’da açılan Lale Müzesi de bu güzide çiçeğin Türk ve İslam sanatındaki yerini öne çıkarıyor.

“Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” sergisi, ülkenin ilk başkenti olan Kyoto’da Japon halkının yoğun ilgisini çekiyor. (Fotoğraf: Selçuk Acar, Turkish Journal)

Japon halkın Osmanlı ilgisi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da büyük ilgi gören “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” sergisi, ülkenin ilk başkenti olan Kyoto’da da Japon halkının yoğun ilgisini çekiyor. Yağan şiddetli yağmura rağmen sergi alanının önünde uzun bekleme sırası oluşurken, olumsuz hava şartları sergiye ilgiyi azaltmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japon Prensesle Ara Güler Sergisi’ni açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra 1230 yılında kurulan, sonbahar renkleri ile ünlü bir Zen tapınağı olan Tofukuji’deki “Ara Güler Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Altes Prenses Akiko burada da eşlik ederken, serginin açılışını birlikte kurdele keserek yaptılar.

https://www.turkishjournal.com/2019/06/30/trump-tarih-yazmaya-washington-elitlerinin-dengelerini-bozmaya-devam-ediyor/
https://www.turkishjournal.com/2019/06/29/trump-s400lerde-turkiyeyi-savundu-obamayi-yonetimini-elestirdi/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler