2.7 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Trump, 6 Ocak Kongre baskınıyla ilgili suçlamaları reddetti

Mutlaka Oku

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Ocak 2021’de gerçekleşen Kongre baskınıyla ilgili kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Trump, Washington DC’deki bir federal mahkemede hakim karşısına çıktı ve hakkındaki dört suçlamayı da reddetti.

Trump’a yöneltilen suçlamalar şunlardır:

  • ABD’yi yanıltmak için komplo kurmak
  • Resmi bir süreci engellemek için komplo kurmak
  • Resmi bir süreci engellemeye teşebbüs etmek
  • Seçmenlerin anayasal haklarını kullanmaktan alıkoymak için komplo kurmak

Trump, suçlamaları “ifade özgürlüğü ve siyasi konuşmaya saldırı” olarak nitelendirdi.

Trump’ın savunma avukatlarından John Lauro, suçlamaların “ifade özgürlüğü ve siyasi konuşmaya saldırı” niteliğinde olduğunu savundu. Lauro, Trump’ın seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabalarına yardım ettiği öne sürülen ancak isimleri paylaşılmayan altı “iş birlikçiden” bahsetti.

Trump’ın yargılanmasına 28 Ağustos’ta devam edilecek.

Trump’ın yargılanmasının ABD’nin demokrasisi için önemini daha iyi anlamak için, 6 Ocak Kongre baskınını biraz daha incelemek gerekiyor.

6 Ocak 2021’de, Trump’ın destekçileri, 2020 başkanlık seçiminin sonuçlarının onaylanması için toplanan Kongre binasını basmıştı. Trump, seçim sonuçlarını defalarca yalanlamış ve sonuçları kabul etmemişti. Baskın sırasında, Trump’ın destekçileri, Kongre binasına girmiş ve binayı tahrip etmişti. Baskında biri polis beş kişi hayatını kaybetmişti.

6 Ocak Kongre baskını, ABD’nin tarihindeki en karanlık günlerden biri olarak kabul ediliyor. Baskın, ABD demokrasisi için bir tehdit olarak değerlendiriliyor. (AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler