28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Kazanılması gereken yürekler…

Mutlaka Oku

(TURKISH JOURNAL) By Sine Aras Akten

Oğlum ile aynı gün doğmuşlar!

10 Ocak …

İkisi de bedendeki olamayan fonksiyonel organlarının işlevini yapmak konusunda yetkinleşmiş.

Oğlum sol kulağında kalıcı duyma hasarı olan bir çoçuk.. ama eğitimini aksatmadan ve en iyi şekilde bunu yararına çevirerek yaşamayı öğrendi. Dereceler bile alıyor. Gurur duyarım onunla her zaman..

Benden daha iyi duyar.

Kalpten.

Duyarlı.

Ve Sheetal Devi … Onun idollerinden. Nedenine gelince..

Hintli bir para-okçu…

Devi, kolların yokluğuna neden olan nadir bir tıbbi durum olan fokomeli ile doğmuş ve bu da onu kolları olmayan ilk ve tek uluslararası okçulukta başarı üzerine başarı kazanıyor…

Hindistan Cumhurbaşkanı’ndan 9 Ocak 2024 tarihinde 2023 Arjuna Ödülü’nü aldı.

Loidhar köyünde, Jammu ve Keşmir’in Kishtwar bölgesinde doğdu. 2019 yılında Kishtwar’da bir gençlik etkinliğine katıldı Sheetal…

Hindistan ordusu tarafından düzenlenen gençlik etkinliğinde, ordu antrenörleri Abhilasha Chaudhary ve Kuldeep Wadhwan onun özgüvenini fark ettiler ve onu eğitmeye karar verdiler.

Fokomeli ile doğduğu için kolları yoktu. Bu yüzden, antrenörler önce ona protezlerle yardımcı olmaya karar verdiler. Ancak tıp uzmanları, onun durumunda protezlerin mümkün olmadığını söylediler. Bunun üzerine, Sheetal ağaçlara tırmanmayı sevdiğini ve bu konuda bacaklarıyla uzmanlaştığını söyledi. Bu, antrenörler için çok hoş bir sürpriz oldu.

Şimdi antrenörlerin karşısında başka bir zorluk daha vardı; kolsuz bir kişiyi okçuluk için hiç eğitmemişlerdi. Ancak, antrenörler onu eğitmenin mümkün olup olmadığını araştırdılar ve sonunda kolsuz olup bacaklarını okçuluk için kullanan Matt Stutzman’ı keşfettiler.

Bu, antrenörlere büyük bir güven verdi ve 11 aylık bir eğitim sürecinin ardından, Sheetal Devi Asya Para Oyunları’na katıldı ve Hindistan için iki altın madalya kazandı.

Oğluma kulaklığındaki durumun onda üzüntü yaratmaması için bu güzel atletin hikayesini geçen yıl anlattığımda gözleri doldu…

Sarıldı.

Anne, endişe etme. Herşey güzel olacak… dedi! Anladım, aniden…

Şimdi düşünce bütün bu olaydan aslında ben yaralı kalmıştım.

Anne olarak benim kolum kanadım kırılmıştı. Ama Sheetal kırılacak kol kanat olmasa da uçmanın mümkün olduğunu bana ve oğluma hayatı ile göstermişti.

Bazen.. kırılan ve onarılması gereken şeyler sadece fiziki organlar değildir.

Kazanılması gereken yüreklerdir.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler