2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Carnegie Hall’da Türk-Japon dostluk konseri

Mutlaka Oku

NEW YORK – Türk Amerikan Sanatlar Topluluğu (TAASNY) ve dünyaca ünlü orkestra şefi Gürer Aykal’ın ortaklaşa projesi olan “New Manhattan Sinfonietta” (NMS) Orkestrası, New York’ta yerleşik bir orkestra olarak ilk konserini Carnegie Hall’da verecek.

Dünyaca ünlü Türk Şefi Gürer Aykal’ın kurduğu ve baş kemancı olarak Emre Engin’in görev yaptığı NMS Orkestrası, açılış konserini Japon orkestra şefi Seiji Mukaiyama ile gerçekleştirecek.

Goodwill Mukaiyama Foundation’ın destekleriyle gerçekleşecek olan “ A Call for World Peace” (Dünya Barışına Çağrı) adlı konser 29 Kasım’da New York’lu izleyicilerle buluşacak.

İzleyiciler arasında Amerika’daki Japon ve Türk kurum ve kuruluşlarının yanı sıra New York’un tanınmış sanatsever simaları da yer alacak.

Türk-Japon dostluğuna adanan konserde orkestranın yanı sıra, Dessoff Choir ve Cirçle Wind Boys & Girls adlı bir Japon çocuk korosu yer alacak.

Yaklaşık 150 sanatçının yer alacağı sahnede, seyircilere iki saat süresince müzik ziyafeti sunulacak. Japonya’da tüm çocukların ezbere bildiği, Ertuğrul Fırkateyninde şehit olan askerler için yazılmış olan, “Şehitlere Ağıt” adlı eser Japonca seslendirilecek.

Konser programı içerisinde Japon orkestra şefi Mukaiyama tarafından iki ülke arasında geçmiş olan iki tarihi olaydan esinlenerek bestelenen “Ertuğrul Fırkateyni Faciası” ve “Tahran’dan Kaçış” adlı eserler yer alırken, eserlerde yer alan solo parçalar Soprano Nazlı Alptekin tarafından seslendirecek.

Konserle eş zamanlı olarak 27-28-29 Kasım tarihlerinde “Japonyada Bir Osmanlı gemisi: Ertuğrul Fırkateyni” sergisi Nippon Club”da açılacak.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler