2.7 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Türk halk edebiyatının ünlü Keloğlan masalı, New York’ta müzikal oldu

Mutlaka Oku

New York’ta yaşayan tiyatro yazarı ve oyuncusu Ayşe Eldek-Richardson, herşeyini kaybetmek üzere olan tembel genç bir adamın hikayesini anlatan Keloğlan Müzikali’ni, New York’ta sahnelemeye hazırlanıyor

Keloğlan Müzikali, Queens’teki Chain Tiyatrosu’nda 15-19 Ekim tarihleri arasında 6 ayrı performansla izleyici karşısına çıkacak

NEW YORK (AA) – Ünlü Türk masalı Keloğlan, ABD standartlarında Broadway’e uygun bir gösteriyle New York’ta sanatseverlerle buluşacak.

New York’ta yaşayan tiyatro yazarı ve oyuncusu Ayşe Eldek-Richardson, herşeyini kaybetmek üzere olan tembel genç bir adamın hikayesini alatan Keloğlan Müzikali’ni, New York’ta sahnelemeye hazırlanıyor.

Tiyatro çalışmalarıyla Türkiye’yi ABD’de temsil eden müzikalin yazarı Eldek-Richardson, hayatındaki en önemli insanı kurtarmak için dünyanın öbür ucu Amerika’ya, başına geleceklerden habersiz bir şekilde seyahate çıkan Keloğlan’ın, New York’taki hikayesini müzikal performans olarak Amerikalıların beğenisine sunacak. Müzikalin prova çalışmamaları tüm hızıyla sürüyor.

AA muhabirine, müzikal hakkında bilgi veren Eldek-Richardson, Keloğlan Müzikali’ni 3 senedir düşündüğünü, ABD standartlarında Broadway’e uygun bir gösteri hazırlama kararını uygulamaya soktuğunu söyledi. Karar verdiktan sonra oyuncu seçimlerini yaptığını ve bu konuda çok seçici olduğunu belirten Ayşe Eldek-Richardson, kendisi dahil 4 sendikalı oyuncunun müzikalde yer aldığını, sendikalı olmayanların da müzikal ve dans eğitimine sahip olduklarını ifade etti.

Eldek-Richardson, müzikale ilgili şunları kaydetti:

”Keloğlan Müzikali, duygu, sevgi ve macera dolu 60 dakikalık bir müzikal. Kimi zaman mutlu olup, kimi zaman ağlayıp, kimi zaman da yerinizde hoplayacağınız bir performans. Müzikalde, caz, tap ve Ortadoğu danslarının kaynaştıran bir gösteri var. Keloğlan, ‘4 yaşından 100 yaşına kadar herkese hitap eden duygu dolu, eğlenceli bir aile müzikali olacak.”

– Keloğlan New York’a ayak basınca-

Kareograflığını, ABD’nin en eski dans firması Martha Graham’ın baş balerinlerden biri olarak tanınan Sevin Çeviker’in ve tap koreograflığı ise Jule Jo Ramirez’in yaptığı müzikalde, Timothy Laurel Harrison Tatar ve Keloğlan’a yol gösteren kız rolünde oynayan Sanem Özcan danslarıyla renk katacak.

Keloğlan Müzikali, Queens’teki Chain Tiyatrosu’nda 15-19 Ekim tarihleri arasında 6 ayrı performans olarak sergilenecek. Eldek-Richardson’un aktardığına göre, müzikalin kahramanı Keloğlan, çok tembel bir genç. Yaşına rağmen hiç çalışmayı sevmiyor, hep uyuya kalıyor, herşeyi annesi yapıyor. Bir gün annesi çalışırken hastalanınca onun hastalığının ilacını bulmak adına maceraya atılıyor. Dağları aşarken devle karşılaşıyor. Yoluna devam ederken korsanlara esir düşüyor. New York’a ayak basınca da pek çok sürpriz onu bekliyor.

 

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler