23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

Türk Girişimci Pia Bozyel, New York’ta Sürdürülebilirlik Etkinlikleriyle Farkındalık Yaratıyor

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Dilek Kaya – Tahsin Güner – Türk girişimci Pia Bozyel, kurduğu kar amacı gütmeyen “GREENEARTH Fund” adlı kuruluş ile sürdürülebilirlik bilincini artırmak amacıyla New York’ta etkinlik düzenledi. “Sürdürülebilirliğin bir parçası ol!” sloganıyla yola çıkan Bozyel, The Farm Soho’da gerçekleştirilen etkinlikte “Gıdada Sürdürülebilirlik” konusuna değindi.

Fotoğraf : Dilek Kaya

Etkinliğin açılışında konuşan GREENEARTH Fund kurucusu Pia Bozyel, sürdürülebilirlik alanında farkındalığı artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bozyel, Birleşmiş Milletler’in günlük iklim krizi uyarılarına dikkat çekerek, etkinlik serileriyle bu önemli konuya vurgu yapmayı amaçladıklarını ifade etti.

“Sürdürülebilirliğin bir parçası ol!” çağrısıyla hareket ettiklerini dile getiren Bozyel, GREENEARTH Fund’ın daha yaşanabilir bir dünya için diğer kurumlar, sivil toplum kuruluşları, okullar ve bireylerle iş birliği yapmayı hedeflediğini kaydederken, yeşil ekonominin yaygınlaşması ve dünyayı onarmak için herkesin bu hareketin bir parçası olabileceğine vurgu yaptı.

“TOPRAK VE SU KULLANIMI AZALTILMALI”

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan “Edge Foods” adlı kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı Bianca Drevensek, gıda sektöründe sürdürülebilirliği sağlamak için alternatif protein üretimi konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı. Drevensek, mevcut tarım modellerinin çevreye verdiği zarara dikkat çekerek, toprak ve su kullanımının azaltılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca atık azaltma konusunda da yoğun çaba sarf ettiklerini ifade etti. Drevensek, gıda üretiminde inovasyonun büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan, “Eat Offbeat” adlı kuruluşun kurucusu Wissam Kahi, mültecilere iş imkânı sağlayarak yerel yemekleri New York’ta tanıttıklarını anlattı. Kahi, yerel kaynakları kullanarak gıdada sürdürülebilirliğe katkı sağladıklarını ve atığın azaltılmasına önem verdiklerini dile getirdi. Ayrıca, mültecilere istihdam sağlamanın yanı sıra lezzetli yemekler sunarak gıdaya insani bir boyut kazandırdıklarını ifade etti.

Bu etkinlik serisi ile sürdürülebilirlik konusunda bilinç oluşturmayı amaçlayan Türk girişimci Bozyel, GREENEARTH Fund’un çalışmalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Etkinlik, katılımcılar arasında sürdürülebilirlik konusunda fikir alışverişi ve iş birliklerinin oluşmasına zemin hazırlayarak, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik adımların atılmasına katkı sağlıyor.
STARTUP PROJELERİNE NEW YORK’TA HIZLANDIRMA PROGRAMI SUNULACAK

GREENEARTH Fund’ın sürdürülebilirlik konusunda önemli bir adım atarak, startup projelerine fon sağlamak ve desteklemek amacıyla kurulduğunun altını çizen Pia Bozyel, “Bu fon, sürdürülebilirlik alanında projeler geliştiren startuplara, New York’taki kuluçka merkezlerinde bir hızlandırma programı sunacak. Aynı zamanda, sürdürülebilirlik odaklı girişimlerin gelişmesine ve fon bulmasına da ön ayak olacak. Bu program, seçilen girişimcilere eğitim, iş geliştirme desteği, mentorluk ve fon bulma imkanı sağlayacak. Ayrıca bu program, girişimcilerin iş ağlarını genişletmeleri ve geleceklerini şekillendirebilecekleri bir ortam sunacak” ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR 31 TEMMUZ’A KADAR SÜRECEK
GREENEARTH Fund’un global çapta düzenlediği GREENEARTH Startup Hızlandırma Programı için başvuruların devam ettiğini hatırlatan Bozyel, kendilerine şu ana kadar sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren çok sayıda girişim ve projenin başvurduğunu ve yeni başvuruları beklediklerini kaydetti.

Bozyel, Startup Hızlandırma Programına başvurmak isteyen girişimcilerin 31 Temmuza kadar https://greenearthfund.org adresinden başvurularını gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler