4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Trump’ın “gizli belgeler davası”nın başlangıç tarihi belirlendi

Mutlaka Oku

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “devlete ait gizli belgeleri saklamakla” suçlandığı davaya bakan Hakim Aileen M. Cannon, yargılamanın başlayacağı tarihi 20 Mayıs 2024 olarak belirledi.

Yargıç Cannon, Trump’ın gizli belgelerle ilgili suçlandığı davada yargılamanın başlangıç tarihini duyurdu.

Yargılama sürecinin 20 Mayıs 2024’te başlayacağını açıklayan Cannon, Trump’ın avukatlarının duruşma tarihinin belirlenmemesi taleplerini reddettiğini belirtti.

Cannon, Adalet Bakanlığı’nın önerdiği tarihin de alışılmadık derecede hızlı olduğunu ve adil bir yargılama için uygun olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Trump’ın hukuk ekibinin, duruşma tarihini erteleme talepleri ile ilgili çeşitli adımlar atabileceği söyleniyor.

Dava ile ilgili ön duruşma 19 Temmuz’da gerçekleşmiş ve savcılık avukatları, yargılamanın aralık ayında başlamasını talep etmişlerdi.

Trump’ın avukatları ise 2024 başkanlık seçimlerinin göz önünde bulundurularak yargılamanın seçim tarihinden sonra yapılmasını istemişlerdi.

Trump tarafı, seçim döneminde yargılamanın adil olmayacağını iddia ederken, savcılık ise Trump’ın seçimleri kazanması halinde davadan muaf tutulabileceği veya Adalet Bakanı tarafından iptal ettirilebileceği endişesini dile getirmişti.

Öte yandan, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evi, 8 Ağustos 2022’de “gizli belgeler” soruşturması kapsamında FBI ajanları tarafından aranmıştı.

Trump, bu baskını siyasi bulmuş ve özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin bağımsız bir hakem tarafından incelenmesini talep etmişti.

Trump hakkındaki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, 9 Haziran’da duyurduğu 49 sayfalık iddianamede, Trump’ı gizli belgeleri yanında götürmek ve federal incelemeleri engellemekle suçlamıştı.

İddianame üzerine 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan Trump, hakkındaki 37 ayrı suçlamayı reddetmişti.

Daha önce de 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “sus payı” ödediğine ilişkin suçlamalar nedeniyle 4 Nisan’da New York’ta hakim karşısına çıkan Trump, bu suçlamaları da reddetmişti. (AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler