4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

2020 Oscarlarına Güney Koreli “Parazit” damgası: İngilizce olmayan bir film ilk kez Oscar ödülü kazandı

Mutlaka Oku

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Bu yıl 92’ncisi verilen Akademi Ödülleri (Oscarlar) töreninde, Parazit filmi, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’ya “En İyi Yönetmen” ödülüyle birlikte, “En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film” ve “En İyi Senaryo” ödülü olmak üzere 4 ödül birden kazandırarak 2020 Oscarlarına damgasını vurdu.. İngilizce olmayan bir film ilk kez “En İyi Film” Oscarının sahibi oldu.

Beyaz perdenin en görkemli törenle sunulan ödülleri olarak kabul edilen Oscarlar, Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl “En İyi Film Ödülü”nü Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun yönettiği Parazit filmi kazanırken, ilk kez İngilizce olmayan bir film bu ödülün sahibi oldu.

Ödül gecesinde Bong’a “En İyi Yönetmen” Oscarını kazandıran Parazit ayrıca “En İyi Uluslarası Uzun Metrajlı Film” ile “En İyi Senaryo” ödüllerini de alarak toplam 4 ödül birden kazandı.

Gecede 4’ncü kez Oscar’a aday olan Joaquin Phoenix ilk kez bu yıl Joker filmindeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Judy filmindeki oyunculuğuyla da Renee Zellweger “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne uzanan isim oldu.

Bu yıl “En İyi Belgesel” ödülünü Amerikan Fabrikası kazanırken, 1917 filmi ‘En İyi Görüntü Yönetmenliği”nin ve “En İyi Görsel Efekt” ödüllerinin sahibi oldu.

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü “Bir Zamanlar Hollywood’da” (Once Upon a Time in Hollywood) filmindeki rolüyle Brad Pitt, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü de “Evlilik Hikayesi” filmindeki rolüyle Laura Dern kazandı.

Kadın aday rekoru

Bu yıl dikkati çeken bir konu da hiçbir kadın yönetmen “En İyi Yönetmen” dalında gösterilmezken, genelde ise kadın adaylar yüzde 31’lik orana ulaşttı ve 2020 kadınların en yüksek adaylığı kazandığı yıl oldu.

Oscar ekonomisi; Rakamlarla 2020 Oscarları

Bu yıl düzenelen Oscar törenlerinin toplam maliyetinin 44 milyon doları bulduğu öğrenildi.

Oscarlara katılan A litesi bir oyuncunun kırmızı halı ve törenlerde görünüm maliyetinin ortalama 10 milyon dolar olurken, Oscar tarihinde bu konudaki rekor 18 milyon doları aşan maliyetle Cate Blanchett’in 2014’teki görümü olmuştu.

Oscar törenlerinin yayınlandığı sırasında gösterilen 30 saniyelik bir reklamın maliyeti ise 2,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yaklaşık 1532 metre karelik kırmızı halının maliyetinin 24 bin 700 dolar olurken, ödül olarak verilen altın kaplama Oscar heykelciğinin maliyetinin 400 dolar olduğu bildirildi.

Oscar törenlerinde dağıtılan hediye çantalarının ortalama değeri 148 bin dolar olurken, törenlerin Los Angeles ekonomisine yaklaşık 130 milyon dolarlık yıllık bir katkı sağlıyor.

Bu arada, törenleri takiben Vanity Fair dergisi tarafından düzenlenen “After Party”ye bir çiftin katılımı 105 bin doları buluyor.

En İyi Yönetmen: Bong Joon-ho (Parazit)

En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (Joker)

En İyi Kadın Oyuncu: Renee Zellwege (Judy)

En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film: Parazit

En İyi Senaryo: Parazit (Bong Joon-ho)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern (Marriage Story)

En İyi Kostüm Tasarımı: Little Women

En İyi Kısa Film: Learning to Skateboard In A Warzone

En İyi Görüntü Yönetmenliği: 1917 (Roger Deakins)

En İyi Görsel Efekt: 1917

En İyi Kurgu: Ford vs. Ferrari

En İyi Uzun Metrajlı Belgesel: American Fabrikası

En İyi Kısa Metrajlı Belgesel: Learning to Skateboard in a Warzone

En İyi Makyaj ve Saç Stili: Bombshell

En İyi Animasyon: Oyuncak Hikayesi 4

En İyi Uyarlama Senaryo: Taika Waititi (Jojo Rabbit)

En İyi Orjinal Şarkı: “(I’m Gonna) Love Me Again” Rocketman (Elton John ve Bernie Taupin)

En İyi Film Müziği: Joker (Hildur Guðnadóttir)

En İyi Ses Miksajı: 1917

En İyi Ses Kurgusu: Ford v Ferrari.

En İyi Kısa Animasyon: Hair Love

En İyi Kısa Film: The Neighbor’s Window

En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Once Upon a Time in Hollywood

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler