28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

New York’ta camilerde ilk defa Cuma namazı ezanı dışarıdan duyuldu

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Dilek Kaya – New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın geçtiğimiz günlerde aldığı karar doğrultusunda, bugün camilerden ilk defa Cuma namazı ezanı hoparlörden tüm New York’ta okundu.

Fotoğraf : Dilek Kaya

Adams, 29 Ağustos 2023 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, şehirdeki camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini duyurmuştu.

Bu karar, New York’ta yaşayan Müslüman toplumunun uzun süredir beklediği bir gelişmeydi. Bugün, New York’taki tüm camilerde ilk defa dışarıdan duyulacak şekilde Cuma namazı ezanı okundu.

New York’ta yaşayan Müslüman toplumu, bugün yükselen ezan sesine şahit olmak ve Cuma namazına katılmak için camilere yoğun ilgi gösterdi.

Okunan ezan sesinin, New York kanunları gereği belli bir desibel altında olmasına ve şehir sakinlerini rahatsız etmemesine özen gösterildi.

Camilerden yükselen ezan sesi, New York’ta önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Bu karar, New York’taki Müslüman toplumunun din özgürlüğünün korunması açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler