4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Çin’de geleceğin lideri belirlendi: Şi Cinping

Mutlaka Oku

Çin’in tarihi kongresinde sonuçlar açıklandı. Buna göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’i önümüzdeki 10 yılda yönetecek isim belli oldu…

Başkent Pekin’de Büyük Halk Salonu’da gerçekleştirilen toplantıda ÇKP Merkez Komitesi üyelerince partinin merkez komitesi daimi üyeleri (politbüro) belirlendi.

ÇKP’nin yeni yönetiminin kamuoyuna ilan edildiği basın toplantısına katılan AA muhabiri, politbüro daimi üyelerinin sayısının 9’dan 7’ye düşürüldüğünü bildirdi.

Politbüro daimi üyeleri arasında yeni ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping’in yanı sıra Li Kıçiang, Cang Dıciang, Yu Cıngşıng, Liu Yunşan, Van Çişan ve Cang Gaoli yeni üyeler olarak belirlendi.

Eski politbüro daimi üyelerinden 7’sinin yaş haddinden, 2’sinin ise iki dönem üst üste üye oldukları için görevlerini ”gençlere devrettiği” ifade ediliyor.

Zira, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, dün kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada bu durumun sinyalini vererek, ”Yaşlı lider ile genç liderler yer değiştirdi” diye konuşmuştu.

Çin’de yeni yöneticilerin açıklandığı toplantıda konuşan ve üyeleri tanıtan Şi Cinping, ”Çin’in dünyayı, dünyanın da Çin’i daha iyi anlamasına ihtiyaç var” diye konuştu.

Başkent Pekin’de bulunan Büyük Halk Salonunda sahneye gelen yeni üyeler ve ÇKP’nin yeni Genel Sekreteri Şi Cinping, ilk kez kamuoyunun önüne çıktı.

Basın toplantısında gazetecilere yeni polit büro daimi üyelerini tanıtan Şi, 18. Ulusal Genel Kurul toplantısında partinin merkezi yönetiminin üyelerini seçtiklerini söyledi.

Şi, sırasıyla Li Kıçiang, Cang Dıciang, Yü Cıngşıng, Liu Yünşan, Vang Çişan ve Cang Gaoli’nin polit büro daimi üyeliğine seçildiğini kaydetti.

Üzerlerindeki “ciddi sorumluluğun farkında olduklarını” vurgulayan Şi, tüm etnik unsurlarıyla birlikte Çin halkının beklentilerinin üzerlerinde olduğunu ifade etti.

“Bu önemli sorumluluğu ulusumuz için aldık” diyen Şi, Çin halkının daha iyi eğitim, istikrarlı iş, daha fazla gelir, geniş kapsamlı sosyal güvenlik, sağlık, çevre ve yaşam şartlarının iyilileştirilmesi gibi dilekleri olduğunu söyledi.

Şi, “Halkın mutlu yaşam arzusunu karşılamak bizim görevimizdir” dedi ve bu konuda çaba sarfetmenin sorumlulukları olduğunu ifade etti.

Yeni koşullar altında partinin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Şi, özellikle yolsuzluk, partinin halktan kopuk olması ve parti yetkililerinin sebep olduğu formalite ve bürokrasi gibi sorunlar olduğunu dile getirdi.

Şi, bu sorunların çözümü için her türlü çabayı yerine getireceklerini ve tüm partinin tetikte olması gerektiğini söyledi.

Çin’de ÇKP’nin üst düzey yöneticileri, aynı zamanda ülkenin liderlerini oluşturuyor. Ulusal Kongrenin ardından belirlenen Polit Büronun Daimi üyeleri idari sistemin en üst yöneticileri konumunda. Çin’de teamüllere göre, kongrenin ardından belirlenen ÇKP Genel Sekreteri mevcut Başkan’dan görevleri gelecek yılın Mart ayında yapılması beklenen ÇKP olağan kongresinde devralıyor.

Yeni dönem

Çin’de yönetimin değiştiği yeni dönemde de gündemde olan konuların başında ekonomik reformun derinleşmesi ve Hu Cintao’nun kongreye sunduğu raporda açıkladığı, “müreffeh toplum hedefi” gibi konular yer alacak.

Ülkenin gelişmiş doğu kesimleri ile iç ve batı kesimler arasındaki gelirler arasındaki dengesizlik, iç tüketimin artması gibi unsurlar yeni dönemde de yeni yöneticilerin ele alacağı konuların başında gelecek.

Buna ek olarak özellikle son dönemde gündeme gelen yolsuzluk, üst düzey yöneticilere yakın olanların servetleri gibi konular ülkenin gündeminde olacak. Bu konu hakkında da Hu, “partinin yolsuzlukla mücadele çabalarının aralıksız devam edeceğini” belirtmiş ve “üst düzey yetkililere aileleri ve yakınları üzerinde denetlemelerini güçlendirmelerini” söylemişti.

18. Ulusal Kongrede disiplin ve denetleme konusu da ana gündem maddesi oldu ve bu çerçevede yeni Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu seçildi.

Son kongreyle birlikte parti iç tüzüğüne “Mao düşüncesi, Marksizm ve Leninizm ideoloji, Dıng Şiaopin’in teorisi ve 3 temsil olarak adlandırılan ideolojinin yanında bilimsel gelişim teorisi” eklendi. Hu, kongre açılında bu konuda da vurgu yaparak, “bilimsel gelişime yönelik perspektifin ÇKP’nin teorik rehberi olacağını” söylemişti.

Yeni Merkez Komitesinde 205 üye bulunuyor ve bunların 9’u etnik unsurlar, 10’u ise kadın üyelerden oluşuyor.

ÇKP Merkezi Komitesine alternatif üye olarak 171 üye seçilirken, ÇKP Merkezi Disiplin ve Deneteme Komisyonunda içinde azınlık unsurların da bulunduğu 130 üye yer alıyor ve bunların yüzde 50’sinin yeni üyeler olduğu ifade ediliyor.

Şi Cinping

Çin’in müstakbel devlet başkanı ve yeni ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping, 1953 yılında Çin’in iç kesimindeki Şanşi eyaletinde doğdu ve 1974 yılında ÇKP üyesi oldu.

Şi, Çin’in özellikle gelişmiş doğu ve güney kesimindeki eyaletlerde üst düzey yöneticilik görevi üstlendi ve kariyerinin son döneminde Polit Büro Daimi üyeliğinin yanı sıra Çin Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1969-1975 yılları arasında Şaanşi eyaletindeki parti gençlik kollarında görev alan Şi, 1975 ile 1979 yılları arasında Pekin’deki Çinghua Üniversitesinin Kimya bölümünü tamamladı. Ülkede parti içi yükselmede en önemli unsurların başında gençlik kollarında görev almanın önemli olduğu belirtiliyor.

1979-1982 yılları arasında merkezi ordu komitesi ofisi sekreterliği yapan Şi, daha sonra 1985 yılına kadar Hıbey eyaleti Cıngding kasabasında parti komitesi yardımcı sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

Şi, 1985-1988 yılları arasında Çin’in güneyindeki Fucien eyaletinin Şiamın kentinde vali yardımcılığı yaptı ve 1996 yılına kadar Fucien eyaleti parti organlarında çeşitli görevler yürüttü.

1996 ile 2002 yılları arasında Fucien eyaleti parti komitesi sekreter yardımcısı görevini yürüten Şi, 2002-2007 arası Çin’in ana kesimindeki en zengin eyalet olan Cıciang’da parti komitesi sekreterliği yaptı.

Şi Cinping, 2007 yılında ise Çin’in ekonomik başkenti Şanghay şehri parti komitesi sekreterliği görevini üstlendi.

2007 yılından bu yana aynı zamanda Polit Büro daimi üyesi olan Şi, 2008 yılında da halen yürütmekte olduğu Çin Devlet Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

7 Kasım’da yapılan 18’inci ÇKP Ulusal Kongresi hazırlık toplantıları sonucu kongrenin genel sekreterliği görevine getirilen Şi, aynı zamanda 18’inci Ulusal Kongenin merkezi komite üyeliği görevini üstlendi.

Öte yandan Associated Press, Şi’nin çocukluk yıllarını tepelere kazılmış mağara evlerden oluşan Liangjiahe’de geçirdiğini ve köy halkının Şi’yi, mağara evinden kaçtıktan sonra bulunup tekrar getirilen, kitap kurdu bir çocuk olarak anımsadığını duyurdu.

Li Kıçiang

Çin’de adı başbakanlık için geçen Li Kıçiang ise 1955 yılında Anhui eyaletinde dünyaya geldi ve 1976 yılında ÇKP üyesi oldu.

1974-1978 yılları arasında Anhui eyaletinin Fıngyang kasabası gençlik kollarında çalışan Li, bu dönemde parti şubesi sekreterliği görevi yürüttü. 1978 yılında Pekin Üniversitesi hukuk bölümüne başlayan Li, buradan 1982 yılında mezun oldu.

1982-1983 yılları arasında Pekin Üniversitesi gençlik birliği sekreterliği görevini üstlenen Li Kıçiang, 1983-1985 yılları arasında Merkezi Komünist Gençlik Birliği yedek sekreterliğini yaptı.

Li, 1985-1993 yılları arasında Merkezi Komünist Gençlik Birliği sekreterliği ve Ulusal Gençlik Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1998 yılına kadar Merkezi Komünist Gençlik Birliği’ndeki görevine devam eden Li, 1998-1999 yıllarında Hıbey eyaleti Parti Komitesi sekreter yardımcılığı görevini üstlendi. 1999-2003 yılları arasında Hıbey eyalet valiliği yapan Li Kıçiang, 2003 yılında Liaoning Eyalet Parti Komitesi üyeliğine getirildi.

2007 yılında ise Polit Büro daimi üyeliği görevine getirilen Li, 2008 yılında Çin Başbakan Yardımcısı oldu.

(AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler