28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

BM Genel Sekreteri Gutterres’den yapay zeka için önlem çağrısı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL)- Dilek Kaya – New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında Güvenlik Konseyi toplantısı ilk kez yapay zeka gündemi ile bir araya geldi. Toplantıya İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly başkanlık etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, yapay zekanın potansiyel risklerini ve faydalarını göz önüne alarak yeni bir BM çağrısında bulundu.

Guterres, BM’nin yapay zekayı izlemek ve düzenlemek için küresel olarak üzerinde anlaşmaya varılmış kuralları belirleme fırsatına sahip olduğunu, terörist veya suç amaçları için kötü niyetli kullanımının ciddi sonuçlara yol açabileceğini ve BM’nin bu riskleri ele almak için harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Guterres, tıpkı BM’nin nükleer enerji kullanımını yönetmek, havacılık güvenliğini artırmak ve iklim değişikliğinin zorluklarını aşmak için benzer organları bir araya getirmesi gibi, BM’nin yapay zeka içinde böyle bir organ oluşturulması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, BM’nin 2026 yılına kadar tamamen otomatik savaş silahlarında yapay zeka kullanımını yasaklayan bir anlaşma geliştirmesi ve yapay zekayı daha geniş bir şekilde düzenlemek için öneriler sunması gerektiğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, yapay zekanın uluslararası yönetişiminin özgürlük, demokrasi, insan hakları ve güvenlik prensiplerine dayanması gerektiğini vurguladı.

Yapay zeka şirketi Anthropic’in kurucu ortağı Jack Clark da hükümetlerin yapay zeka gelişimine katkı sağlaması gerektiğini ve özel sektörün tek başına bu sorumluluğu taşıyamayacağını belirtti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler