11.5 C
New York kenti
Çarşamba, Eylül 27, 2023

ABD, kanser araştırmaları için yeni bir girişim başlatıyor

Mutlaka Oku

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, kanser araştırmaları çerçevesinde daha iyi cerrahi müdahaleler geliştirebilmek için ilk kanser odaklı yeni bir girişim başlattığını duyurdu.

Hükümete ait Gelişmiş Araştırma Projeleri Sağlık Ajansı (ARPA-H) aracılığıyla başlatılan girişimin, doktorların ameliyat sırasında kanserli hücreleri ve sağlıklı dokuları daha kolay ayırt etmelerine yardımcı olmasının amaçlandığı belirtildi.

“Hassas Cerrahi Müdahaleler” adı verilen girişim üzerinden kamu ve özel sektörde ilgili taraflarla, kansere yönelik ameliyat işlemleri ve sonuçların daha da iyileştirilmesi için çalışmalar yapılacağı kaydedildi.

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi Direktörü Arati Prabhakar, Associated Press’e verdiği demeçte, “Birçok kanser tedavisi ameliyatla başlıyor. Bu yüzden bu ilk adımı daha iyi hale getirmek için yeni teknolojiler geliştirmek, bu kadar çok Amerikalı için kanseri tedavi etme şeklimizde gerçekten devrim yaratabilir.” ifadelerini kullandı.

Prabhakar, yeni girişimin, cerrahlara, tüm kanserli hücreleri ortadan kaldırabilme imkanı sunarken sağlıklı sinir ve dokulara zarar vermekten kaçınmalarına yardımcı olacak araçlar da sağlayacağını umduklarını kaydetti.

ARPA-H’nin, bu alandaki projeleri hızlı bir şekilde belirlemek ve onaylamak amacıyla araştırmacılar için eylülde Chicago’da bir etkinliğe ev sahipliği yapacağı bilgisi de paylaşıldı.

Yeni girişimin, kanser hastaları için büyük bir umut olduğunu belirten Prabhakar, “Bu girişim, kansere karşı savaşta önemli bir adımdır ve kanseri daha iyi tedavi etmemize yardımcı olacak yeni teknolojiler geliştirmeye kararlıyız.” dedi.

Yeni girişimin, kanser tedavisinde devrim yaratacağı ve kanser hastalarının daha uzun ve daha kaliteli yaşam sürmelerine yardımcı olacağı umuluyor. (AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler