4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Türkiye, ”2.7 katrilyon terör tazminatı” ödemiş

Mutlaka Oku

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Bakan Şimşek ve Yılmaz, halkla birlikte iftar açtı. Daha sonra bir konuşma yapan Bakan Mehmet Şimşek, son gelişinden bu yana Bingöl’de bayağı gelişmeler olduğunu belirterek, “Bingöl Belediyesi’ni ziyaret ettim. Belediye Başkanımız buradaki projelerle ilgili bir brifing verdiler. Doğrusu çok etkileyici. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir hizmet hamlesinin başladığı bir ilimiz. Çok önemli alt yapı projeleri var. Bizde elimizden gelen desteği geçmişte verdik, bundan sonra vermeye devam edeceğiz. Bingöl’de sular akıyor değil mi? Şimdi bazı illerde maalesef sular akmıyor. En azından bazı mahallelerde bu yazın sular akmıyor. BDP’li belediyelerin bahanesiyle efendim işte elektirler bazen gidip geliyormuş. Yanı başınızda AK Partili belediyelerde bir sıkıntı yok. O zamanda sizlerde bu bahaneye sığınamazsınız. AK parti demek aslında hizmet demek. Zaten sizler çok iyi biliyorsunuz. Ama sadece hizmetle yetinmiyoruz. AK Parti hükümetleri olarak, bir yandan vatandaşımızın refahını arttırmaya çalışıyoruz, bir yandan da tabi ki özgürlükleri genişletiyoruz” dedi.

“BATMAN’IN DAĞLIK BİR KÖYÜNDE DOĞDUM”

Kendisinin de bölge insanı olduğunu belirten Bakan Şimşek, “Ben eskiden bir köy olan sonradan Batman’a katılan bir dağlık köyde doğdum. Bingöl’e de çok fazla benziyor. Çünkü orda da çok fazla ekilecek arazi yok. Benim annem babamda okuma yazma bilmezdi, onlarda geçimlik tarım yapıyorlardı. Şunu niçin anlatıyorum; çünkü hikayelerimiz ortak. Şunun için anlatıyorum; ben o köyü terk ettiğimde akan su yoktu. Kuyulardan kışın biriken sudan kullanıyorduk. O zamanlarda elektrikte yoktu. O zamanlar doğru düzgün eğitim imkanları da yoktu. Şimdi çok şükür Türkiye gelişiyor. AK Parti hükümetleri döneminde bu gelişmeler üst düzeye vardı. Türkiye’nin hangi köşesinde taş üstüne taş konuluyorsa, insanlarımıza fırsat eşitliği tanınıyorsa, yatırım yapılıyorsa bunda sizin emeğiniz var. Yapılan bütün güzel işler sizin sevap hanenize yazılıyor. Onun için Allah sizden razı olsun. Çünkü sizlerin sahadaki bu çalışmaları sayesinde AK Parti başarılı oluyor. AK Parti’nin yönetimindeki kadroları size hizmetkarlık yapıyor” diye konuştu.

“2.7 KATRİLYON TERÖR TAZMİNATI ÖDEDİK”

Şiddet için hiçbir bahanenin kalmadığını ifade eden Bakan Şimşek, geçmişte Diyarbakır’da, Batman’da, Bingöl’de yapılan hatalı uygulamalar olduğunu, ancak son on yılda bu hatalı uygulamalara son verdiklerini kaydetti. Sadece bu hatalı uygulamalara son vermekle kalmadıklarını dile getiren Şimşek, “Hatta geçmişin zararlarını telafi etmek için inanılmaz bir çaba içerisindeyiz. Bir tane örnek vereyim. Maliye Bakanı olmam hasebiyle biliyorum biraz. Geçmişte operasyon var diye hayvanlarını dağda otlatamayanlara bile şimdi tazminat ödüyoruz. 2.7 katrilyona yakın. Bugün o kadar bu hükümet terör tazminatı ödedi ki bunun zeminini de biz hazırlamadık. Biz gelir gelmez o bölgeyi normalleştirdik. Biz gelir gelmez dedik ki; inkar, ret siyaseti geçmişte kalmıştır, hatalı uygulamalar geçmişte kalmıştır. Biz Türkiye’nin farklılıklarını, yani Zaza ve Kürt kardeşlerimizi, Çerkez kardeşlerimizi, Laz kardeşlerimizi, herkesi birer zenginlik kaynağı olarak görüyoruz. Geçmişte o farklılıklar birer tehdit kaynağı olarak görülmüş olabilir, ama o zihniyet geride kaldı. Bu nedenle o dönemlerin doğurduğu ortamların da artık son bulması lazım. Terör örgütünün eğer derdi hak, özgürlük, demokrasi arayışı olsaydı, yani bir ilişki olsaydı şiddetin azalması gerekiyordu. Biz özgürlükleri genişlettikçe, demokrasimizi daha ileri bir seviyeye götürme çabası içerisindeyken, mafyayla, çetelerle mücadele ederken, terör örgütü şiddeti arttırıyor. Bu da çok açık ve net bir şekilde şunu gösteriyor; onun derdi Kürtler için hak değil. Onlar bizi temsil etmiyor. Ben ilkokula gidinceye kadar tek kelime Türkçe bilmiyordum, annem baban Türkçe bilmiyordu. Terör örgütü ve inanın BDP Kürtleri temsil etmiyor. Çünkü Kürtleri temsil edenler Kürtlerin hakları için ne yaparlar, çaba içerisine girerler. Biz özgürlük alanını genişlettikçe bunlar niye rahatsız oluyorlar? Niye başkalarına taşeronluk yapıyorlar? Niye bu özgürlükleri takdir etmiyorlar? Çünkü bunların böyle bir derdi yok. Bunların derdi hak ve özgürlük değil. Bunların derdi ülkemizde refah artışı değil. Bunların derdi farklı. Bunlar bizi bölmek için buradalar. Bizim bu bölgede birliğe ihtiyacımız var. Ortadoğu’da olanlara karşı daha çok birlik zamanı. Bizim dinimiz bir kıblemiz bir. Hiç kimse bizi ayıramaz. Biz bin yıldır beraberiz, kardeşiz. Bu bölgede onların bir tek hedefi var o da AK Parti’dir. Bizim hep birlikte bu oyunu bozmamız lazım. Terör örgütü taşeron örgüttür. Bunların derdi Kürtlerin hak ve özgürlükleri derdi değildir. İslam’da ırkçılık olmaz” dedi.

“ESKİDEN DEVLETİN ALDIĞI 100 LİRANIN 86’SI FAİZE GİDİYORDU, ŞİMDİ HİZMETE GİDİYOR”

2002 yılında AK Parti iktidara geldiği zaman devletin milletten 100 lira vergi topluyorsa o 100 liranın 86’sının faize gittiğine dikkat çeken Bakan Şimşek, “Kalan 14 lirayla maaş mı ödeteceksin, Bingöl’e hizmet mi yapacaksın, yol mu hastane mi yapacaktı. Peki, AK parti ile nasıl? AK Parti ile devir değişti. Biz 100 lira vergi toplamışsak bunun 83.4 lirasını hizmete yatırdık. Yani milletin 16 lirasını da faize verdik. İşte fark bu. 2002’de 100 liranın 86’sı faiz şimdi ise 100 liranın 86’sı hizmet” şeklinde konuştu.
(BİNGÖL-İHA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler