28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

11 Eylül planlayıcılarının Guantanamo’daki askeri mahkemedeki yargılaması başladı!

Mutlaka Oku

GUANTANAMO KÖRFEZİ, Fotoğraf: Selçuk Acar, Guantanamo Körfezi, Turkish Journal (C)KÜBA (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar –

11 Eylül saldırılarının beyni olarak bilinen Halid Şeyh Muhammed’in ertelenen davası, Guantanamo’daki askeri mahkemede başladı.

2003 yılında yakalan ve 4 yıl önce Bush yönetimi tarafından ilk defa mahkemeye çıkarılan Halid Şeyh Muhammed (HŞM) ve 4 diğer tutuklu, bugün, Küba’nın güneniyde Guantanamo Körfezi’nde bulunan Amerikan Deniz Üssü’ndeki askeri mahkemede yargılanıyor.

11 Eylül 2001’de, Amerikan topraklarındaki hedeflere uçaklarla gerçekleştirilen saldırıların ardından hayatını kaybedenlerin 9 yakını da Küba’daki yargılama için Guantanomo’ya çağrıldı. Saldırılarda kız kardeşini kaybeden Eddie Backen, ”O benim kızkardeşimi öldüren kişi. Onu yüz yüze görmek istiyorum” diye görüş bildirdi.

Amerikan topraklarında bugüne kadar en ağır terör saldırılarının planlayıcısı olarak belirtilen ve hakkındaki 2 bin 976 kişinin ölümüne sebep olan cinayet suçlamalarıyla yüzleşecek olan HŞM, askeri mahkemeye verdiği daha önceki ifadesinde, 3 bine yakın kişinin ölümüne neden olan 11 Eylül saldırılarını kendisinin planladığını ve Wall Street Journal muhabiri Daniel Pearl’ü de bizzat kendisinin öldürdüğünü bildirmişti. Pakistan vatandaşı olan ve Kuveyt’te büyüyen HŞM, Greensboro, North Carolina’da üniversiteyi okudu. Terör zanlılarından Yemen vatandaşı olan Bin Al Şih ise önceki ifadesinde, intihar saldırılarında görev almak istediği ancak ABD vizesi alamamış, saldırıyı düzenleyenlere pilot okulu bulduğunu itiraf etmişti. Diğer bir Yemen vatandaşı olan Valid bin Attaş’ın ise, Afganistan’daki El Kaide kampında eğitim gördüğü ileri sürülüyor. Suudi Arabistan vatandaşı olan Mustafa Ahmed al Havsavi’nin de, hava korsanlarına, kredi kart, çek ve batılı tarzda elbiseler sağlama gibi maddi yardımda bulunduğu iddia ediliyor. Bugün yargılancak diğer bir El Kaide üyesi Pakistan vatandaşı ve HŞM’in yeğeni olduğu belirtilen Al Aziz Ali’nin ise, korsanlara para yardımında bulunduğu ileri sürülüyor.

Başkan Barack Obama, seçildikten hemen sonra, Guantanamo’nun kapatılması emrini vermiş ve ardından da askeri mahkemede gerçekleştirilen yargılamalar durdurulmuştu. Adalet Bakanı Eric Holder ise, 5 şüphelinin Guantanamo’daki askeri mahkemede değil de, New York’ta, Manhattan bölgesinde bulunan bir sivil ceza mahkemesinde yargılanacağını açıklamıştı. Guantanamo’daki tutukevi kampları kapatılamadığı gibi, sadece bir kaç tutuklunun askeri mahkemedeki davasına devam edilmişti.

Görevli asker-sivil toplam 5 bin 700 nüfusa sahip Guantanamo’ya getirilen 779 terör zanlısından, toplam 169 terör zanlısı hala tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor. Pentagon’dan yapılan açıklamada, en son Çin vatandaşı 2 Uygur Türk’ünün serbest bırakıldığı ve 2 Uygur’un El Salvador’da yeni bir hayata başladıkları bildirilmişti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler