23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

BM Genel Sekreteri Guterres, iklim krizine yönelik sert açıklamalarda bulundu

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL)- Dilek Kaya – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim krizine yönelik yaptığı açıklamada, “İnsanlık cehennemin kapılarını açtı” dedi.

Guterres, BM 78. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen BM İklim Zirvesi’nde konuştu. Zirvedeki odak noktalarının iklim krizine yönelik çözüm önerileri olduğunu belirten Guterres, “İnsanlık cehennemin kapılarını açtı” ifadesini kullandı.

Dünyadaki “korkunç sıcakların” etkilerine dikkati çeken Guterres, sel nedeniyle çiftçilerin mağduriyet yaşadığını, bunaltıcı sıcakların hastalıklara neden olduğunu ve yangınlar sebebi ile de insanların yer değiştirmek zorunda kaldığını söyledi.

İklimin değişmemesi halinde sıcaklık artışlarıyla dünyanın “tehlikeli ve istikrarsız” bir durumla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Guterres, küresel sıcaklıktaki artışın halen 1,5 dereceyle sınırlandırılabileceğine işaret etti.

Guterres, “Herkes için hala temiz hava, yeşil işler ve uygun fiyatlı temiz enerji içeren bir dünya inşa edebiliriz” dedi.

Dünya liderlerine, emisyonları azaltma çağrısında bulunan Guterres, “Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjilere geçiş gerçekleşiyor ancak biz onlarca yıl gerideyiz” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler