3 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 7, 2023

Başkan Biden’ın 2022 deki başarıları ve beklentiler

Mutlaka Oku

WASHINGTON- Ali Çınar- Real Clear Politics anket ortalamalarına göre Amerikalıların yüzde 43’ü Başkan Biden’ı onaylıyor. Başkan Biden 2022’de iyi bir yıl geçirdi: ama Cumhuriyetçiler önümüzdeki ay Temsilciler Meclisinde çoğunluğu ele alınca yeni bir gerçeklikle karşı karşıya kalacak. Başkan Biden yakın zamanda yaptığı bir paylaşımda “Milyonlarca yeni iş. Uygun sağlık hizmetlerine daha fazla erişim. İklim, altyapı, gazi faydaları ve silah reformu alanlarında tarihi yatırımlar. Bu yıl Amerikan halkı için yaptıklarımızla gurur duyuyorum.” dedi.

Başkan Biden, JFK’den bu yana tüm başkanlardan daha başarılı bir ara seçim dönemi geçirdi. (11 Eylül saldırıları sonrası George W. Bush hariç)

İşte Başkan Biden’ın başarılarından bazıları:

-Enflasyonu Düşürme Yasası
-İki Parti Destekli Altyapı yasası
-Amerikan Kurtarma Planı
-Evliliğe Saygı Yasası
-Çipler ve Bilim Yasası
-İki Parti Destekli Daha Güvenli Topluluklar yasası
-Enflasyonla mücadele ve fiyatları düşürmek. Özellikle akaryakıt fiyatları Haziran’a kıyasla galon başına 1,35 dolar düştü ve enflasyon da kontrol altına alınmaya başladı.

Başkan Biden önderliğinde ABD’de tarihi bir imalat patlaması yaşanıyor. Göreve geldiğinden beri imalat sektöründe 750 binden fazla kişi istihdam edildi.

Dış Politika alanında elle tutulur sonuçlar elde etti.

-Çin’e karşı Avustralya’ya B-52 uçakları gönderdi.
-Çin’in yurt içi yarı iletken sanayisine karşı tam saha baskı başlattı.
-On yıllar sonra iki partiden de destek alan ilk silah şiddetini azaltacak yasayi imzaladı.
-İran Devrim Muhafızları’nı ABD’nin yabancı terör örgütleri listesinde tuttu.
-Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması için destek topladı.
-ABD’nin Tayvan’ı koruyacağını ilan etti.
-El-Kaide elebaşı El-Zevahiri’yi öldürme emri verdi

-Ukrayna için Tam Destek ,Rusyaya agir yaptirimlara liderlik etti.

Başkan Biden’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile görüşmesi büyük bir başarıydı. Başkan Biden, Zelenski’nin Başkent Washington’a gelmesi için güvenlik garantisi verdi: Zelenski’yi üç saati aşkın süre Beyaz Saray’da ağırlaması ve ortak basın toplantısı düzenlemeleri Putin’e net bir mesajdı. Zelenski, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada Başkan Biden’ın liderliğinin iki partiyi de birleştirdiğini söyledi.

Güncel Anketler (Real Clear Politics)

Biden’ın genel onay oranı yüzde 41,4 iken onaylanmama oranı ise yüzde 52,2 civarında.Biden’ın ekonomi özelinde onay oranı yüzde 39,3. Onaylanmama oranı ise yüzde 57.Biden’ın dış politikada ortalama onay oranı yüzde 41,5. Onaylanmama oranı ise yüzde 51,5. Biden’ın dış politikada ortalama onayı yüzde 36,8. Onaylanmama oranı ise yüzde 58,4.

2024 Başkanlık Seçimleri

Demokrat Parti, Başkan Biden’dan 2024’te yeniden aday olup olmayacağı konusunda resmi bir açıklama bekliyor. Başkan Biden ikinci kez aday olup olmama konusunu düşünürken, yakın arkadaşları adaylığa hazırlandığını söylüyor. Başkan Biden Eylül’de verdiği 60 Minutes röportajında “Bak, niyetim en başta söylediğim gibi yeniden aday olmak,” ifadelerini kullandı. “Ama bu sadece bir niyet. Kesin yeniden aday olacağım anlamına mı geliyor? Bunu göreceğiz.” dedi. Başkan Biden Kasım’da ara seçim sonuçlarının demokrasi için iyi olduğunu ilan ettikten sonra yeniden aday olmak istediğini ve önümüzdeki yılın başlarında kesin bir karar vereceğini söyledi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler