2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Teknoloji devleri bu yıl toplam 433 milyar dolar zarar etti

Mutlaka Oku

NEW YORK – Ali Çınar- Teknoloji milyarderleri bu yıl hisselerin değer kaybetmesi ve birçok şirkette uzun süredir görülen büyüme eğiliminin yavaşlaması sebebiyle yüz milyarlarca dolar kaybetti. Teknoloji hisseleri için kötü bir yıl olur iken,aynı şekilde net varlıkları şirketlerinin kaderine göbekten bağlı olan yönetici ve kurucuların devasa servetleri için de korkunç bir yıl oldu. Bir noktada dünyanın en zengin 10 ismi içinde yer alan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu yıl net gelirinden neredeyse 81 milyar dolar kaybetti.

Zuckerberg’in hala yaklaşık 45 milyar doları var, bu da İzlanda’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının yarısından fazlasına denk geliyor. Hatta bu yıl zarar etmeden önce piyasanın salgının ilk dönemlerindeki hızlı büyümesi sonucu portföyleri şişen bazı milyarderler 2019’a kıyasla daha da zenginleşti.

Teknoloji hisseleri, birçoğunun yükselmesine yol açan salgın dönemi alımların azalmasıyla 2022’de büyük düşüş yaşadı. Geçtiğimiz on yılda rekor hızda büyüyen teknoloji devleri, işe alımları durdurmaya ve toplu işten çıkarmalara başladı.

İşte Teknoloji Zengin İşadamlarının Kayıpları:

Elon Musk bu yıl net gelirinden 132 milyar dolar kaybetti. Bu sayı, listedeki diğer tüm milyarderlerin servetinden fazla.

Jeff Bezos, teknoloji hisselerindeki muazzam düşüş ve Amazon hisselerinin neredeyse yüzde 50 değer kaybederek piyasa tarihindeki en kötü yıllarından birini geçirmesi sonucu bu yıl 84,1 milyar dolar zarar etti.

Mark Zuckerberg’in net varlığı bu yıl 81 milyar dolar azaldı.

Sergey Brin ve Larry Page toplam 88 milyar dolar kaybetti. Google’ın kurucuları ve hala ana firma Alphabet’te kurul üyesi olan isimler 2019’da yönetici pozisyonlarını bırakmıştı. Ancak özel oy payları sayesinde firma üzerinde hala büyük nüfuzları var.

Bill Gates: Girişimci, hayırsever ve Microsoft’un kurucu ortağı 2022’de neredeyse 29 milyar dolar zarar etti.

Steve Ballmer: Microsoft’un eski CEO’su ve Los Angeles Clippers takımının sahibi bu yıl 20 milyar dolardan fazla zarar etti.

Teknoloji Şirketlerinde İşten Çıkarmalar Devam ediyor!

Crunchbase News’e göre, ABD teknoloji sektöründe şimdiye kadar 91.000’den fazla calisan 2022’de toplu işten çıkarmalar nedeniyle işten çıkarıldı. Netflix kadar büyük teknoloji şirketleri, bazıları COVID-19 salgınının etkileri nedeni ile  ve diğerleri hızlı büyüme dönemlerinde aşırı işe alımlara işaret ederek bu yıl istihdamı azalttı. Robinhood, Glossier ve Better, 2022’de personel sayısını önemli ölçüde azaltan teknoloji şirketlerinden sadece birkaçı. 

Meta: 11bin 

Amazon:10bin

Twitter:3500 

Microsoft:2800

HP:4000

Bloomberg HT’de Ali Çınar’a konuşan, Ayşegül İldeniz, teknoloji şirketlerinden üsten çıkarmaların sürpriz olmadığını , 2001, 2008 ve 2010’lu yılların başlarında işten çıkarmaların olduğunu hatırlattı. Kovid öncesi, teknoloji sektöründe 4,7 milyon  çalışan sayısının, bugün 5 milyon 200 bin kişiye ulaştığını söyleyen Ayşegül İldeniz, geçen sene Amazo’nun  yarım milyon kişiyi işe aldığını söyledi. Teknoloji şirketlerinin en parlak beyinleri ise almak ve rekabetçi olmak için çaba sarf ettiğini belirten İldeniz, ileride  resesyon tehlikesi zamanlarında dengelemenin, şirketler için  önemli olduğu düşündükleri söyledi. Ayşegül İldeniz,işten çıkarmalar olduğu zamanlarda işten çıkarılan insanlar startup işine girdikleri ve yepyeni gelecek kurduklarını hatırlattı. İldeniz “Önceki dalgalanmalarla yepyeni teknolojiler ortaya çıkmıştır” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler