2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

BMGK’dan Kıbrıs’ta Tampon bölgede barış gücü askerlerine güç kullanımını kınayan basın açıklaması

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ı ikiye bölen tampon bölgede inşaat yapılmasını “statükonun ihlali” olarak nitelendiren ve BM barış gücü askerlerine güç kullanımını kınayan bir basın açıklaması yayınladı.

İngiltere’nin yaptığı çağrıyla toplanan 15 ülkeden oluşan BMGK üyeleri, pazartesi günü öğleden sonra gerçekleştirdiği kapalı görüşmenin ardından bir basın açıklaması metni üzerinde anlaşmaya vardı.

Basın açıklamasında, Kıbrıs Türk tarafının Pile yakınlarındaki BM Ara Bölgesi içinde izinsiz inşaat çalışmaları başlatmasından “ciddi endişe” duydukları ifade eden Güvenlik Konseyi üyeleri, “eylemin Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı ve BM Ara Bölgesi’ndeki statükonun ihlali olduğu” ifadesine yer verdiler.Konsey üyeleri açıklamasında, Kıbrıs Türk tarafının inşaatı durdurma ve ekipman ile personeli bölgeden çekme kararını memnuniyetle karşılarken,  “barış gücünü hedef alan saldırıların uluslararası hukuka göre suç teşkil edebileceği” ifadesini kullandı.

Güvenlik Konseyi üyeleri, “ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği üzere Kıbrıs halkının isteklerine uygun ve siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme olan bağlılıklarını yeniden teyit ettikleri” açıklamasında, “her iki tarafı da Genel Sekreter Özel Temsilcisi’nin çabalarını desteklemek için somut adımlar atmaya ve elverişli bir ortamı teşvik etmek için UNFICYP ile tam olarak çalışmaya teşvik ettiğini” ifade etti.

Güvenlik Konseyi üyeleri, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için taraflara, Genel Sekreter’in resmi müzakerelere dönülmesi amacıyla ortak zemin arayışında kritik destek sağlayabilecek bir Birleşmiş Milletler elçisi atama önerisine ilişkin anlaşmaya varmaları yönündeki çağrılarını yinelediler. 

Açıklamada ayrıca her iki tarafı da esneklik göstermeye ve BM temsilcisinin “söz konusu bölgede karşılıklı mutabık kalınan gelişmeleri müzakere etme” çabalarını destekleme çağrısına yer veren Konsey üyeleri “taraflardan herhangi birinin adada tansiyonu yükseltecek ve çözüm beklentilerine zarar verecek tek taraflı ya da tırmandırıcı eylemlerden kaçınması gerektiğini” belirttiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hukuk dışı bir davranışa asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Barış gücünü Kıbrıslı Türklere karşı önyargılı davrandığını belirtti. Açıklamasında “BM Barış Gücü askerlerinin KKTC’nin egemenlik alanındaki topraklara yönelik fiziki müdahalesi bizim açımızdan asla kabul edilebilir bir durum değildir.” ifadesini kullanan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine yönelik “herhangi bir hukuk dışı” davranışa izin vermeyeceğini belirtti. Erdoğan “Pile köyünde yaşayan Kıbrıs Türkü’nün kendi vatan topraklarına ulaşımını engellemek ne hukukidir ne insanidir.” dedi,

Tampon bölgenin statükosunun korunması, Türkiye’nin 1974’teki müdahalesinden bu yana BM misyonunun görev tanımında yer alırken, BM, her iki tarafın da yıllardır tampon bölgeyi defalarca ihlal ettiğini ifade ediyor.

KKTC’den BMGK açıklamasına tepki

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Pile-Yiğitler Yolu Projesi kapsamındaki gerginliğe ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

Bakanlık, BM Güvenlik Konseyi’nin çağrısının tutarlı ve adil bir yaklaşım olmadığını belirttiği açıklamasında, KKTC’nin kendi topraklarında vatandaşlarının yararına projeler gerçekleştirme yetkisi olduğunu vurguladı. Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin taraflar arasında müzakere edilerek yapılması çağrısının tutarlı ve adil olmadığını ifade etti.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından 21 Ağustos 2023 tarihinde yapılan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında inşa edilmekte olan Pile-Yiğitler yoluna ilişkin basın açıklaması arazideki gerçeklerden tamamıyla kopuktur. Açıklama konuya herhangi bir olumlu katkı getirmemekte, süreci aksine zorlaştırmaktadır. 18 Ağustos tarihinde yaşanan hadiseler konusunda kullanılan ifadeler gerçekleri çarpıtmakta ve yaşananları yanıltıcı bir şekilde yansıtmaktadır. KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından bu konu hakkında yapılan açıklamayı tümüyle destekliyoruz.”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler