16.4 C
New York kenti
Çarşamba, Eylül 27, 2023

Yale Üniversitesi Profesörü Forman: “Tahminim, bunun bir ay içerisinde daha iyiye değil daha kötüye gideceği̇ şeklindedir”

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki Yale Üniversitesi’den Prof. Dr. Howard Forman, yeni tip koronavirüsüyle (Covid19) ilgili açıklamasında, “virüsü öngörülebilir gelecek için yeni bir mevsimsel tehdit olarak göreceğiz” diyerek, durumun “bir ay içerisininde daha iyiye değil, daha kötüye gideceği” tahmininde bulundu.

Profesör Dr. Forman, Turkish Journal Yazarı Ali Çınar’ın koronavirüsüyle ilgili sorularını yanıtladı.

Genç ve Sağlıklı olanların virüs kapma riski çok az 

Coronavirus gidişatı sizce nereye gidiyor? Gelecek öngörünüz nedir?

Covid19’u muhtemelen öngörülebilir gelecek için yeni bir mevsimsel tehdit olarak göreceğiz. Şu anda krirtik olan konu bu sene, prematür ölümleri kurtarmak üzere yeteri kadar kapsama alınıp alınmayacağıdır. Küresel dünyada hepimiz kamu sağlığını geliştirmek ve kontrol altına almak, bunu başaramadığımızda i̇se zararı hafifletmek durumundayız. Tahminim bunun bir ay içerisininde daha iyiye değil daha kötüye gideceği şeklindedir; 6 ay içerisinde ise kritik noktayı atlattığımızı göreceği̇z.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD’nin koronavirüsüyle mücadelede yürüttüğü çalışmaları değerlendirir misiniz?

Dünya sağlık örgütünün, hastalığın yayılmasının önlenmesi adına kısıtlı bir kapasitesi bulunmakta. Ancak, uzmanlığını sesini ve kaynaklarını kesinlikle çok ölçülü bir şekilde kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, sahip olunan test/tespit kapasitesi açısından bir çok denk ulustan geri kalmıştır. Öyle görünüyorki tüm nüfusu yeterli ölçüde test edebi̇lmekten halen 1 ya da 2 hafta uzaktayız. ancak, son birkaç gündür, bu kapasitenin hızla arttığına ve sağlık uzmanlarımız i̇le sistemlerimizin, karantina, izolasyon ve şefkatlı bir tedavi için uygun planlar geliştirdiğine dair kanıtlar görüyoruz.

Tedbir anlamında seyahat edilmemesini tavsiye eder misiniz?

Küresel seyahatler en büyük risk karantinadır. Eğer ”eve” seyahat etmekteyseniz bu büyük bir risk teşkil etmemektedir. Ancak, bir iş sehayatine çıkıyorsanız, bu durum kabul etmeye gönüllü olduğunuzdan daha büyük bir risk teşkil edebi̇li̇r. Öngörülebilir gelecekte, birçok ülkeye giriş engelleneceği veya varışta 2 haftalık karantina uygulanacağı için (bu da eve gittiğiniz zamanlar haricindeki seyahatleri engellemekten farksızdır) bence küresel seyahatte ciddi bir düşüş göreceğiz.

Bu virüs genç ve sağlıklı bireylerin büyük bir çoğunluğu için tehlikeli olmaktan uzak. Ne yazık ki, daha yaşlı ve daha sağlıksız bireyler için çok tehlikeli ve aramızda en fazla tehdit altında bulunanları korumak için daha fazla yayılmasının tam olarak engellenmesi halkın yararına olacaktır.

Koronavirüsü yenecek aşı sizce ne zaman ortaya çıkar?

Aşı 12-18 ay arasında bulunması beklenmektedir.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler