28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

UNICEF’den İsrail-Filistin’de şiddet ortamında tüm çocukların korunması çağrısı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Filistin Devleti ve İsrail’de artan şiddet ortamında tüm çocukların korunması çağrısında bulundu.
UNICEF, Filistin Devleti ve İsrail’de çok sayıda çocuğun ölümüne ve yaralanmasına yol açan son şiddet olayları karşısında alarma geçtiğini bildirdi. 

UNICEF bu konudaki açıklamasında “tüm çocuklar, uluslararası insan hakları hukuku kapsamında özel korunma hakkına sahiptir ve yaşam hakkı ve korunma hakkı da dahil olmak üzere tüm hakları her zaman desteklenmelidir.” ifadesini kullanan UNICEF açıklamasında şunları kaydetti:

“Şiddetin en yüksek bedelini çocuklar ödemeye devam ediyor. 2023’ün başından bu yana 7 Filistinli çocuk ve bir İsrailli çocuk öldürüldü. Çok daha fazlası yaralandı veya şiddet sarmalından etkilendi. Durum çok değişken olmaya devam ederken, UNICEF artan sayıda çocuğun mağdur olacağından endişe ediyor.”

Tüm tarafları, uluslararası hukuka uygun olarak gerilimi düşürmeye, azami itidal göstermeye ve özellikle çocuklara karşı şiddet kullanmaktan kaçınmaya çağıran UNICEF açıklamasında 

“Şiddet asla bir çözüm değildir ve çocuklara yönelik her türlü şiddet kabul edilemez. Bu sona ermeli.” ifadesine yer verdi.

Bu arada UNICEF, Gazze’deki 12 aile merkezine destek ve 15.000’den fazla çocuğa psikososyal hizmet sağlanması dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gençlere yardım etmeyi amaçlıyor.

Guterres’ten Kudüs’teki Sinango saldırısına kınama

BM Genel Sekreteri António Guterres de cuma günü, Kudüs’te bir sinagogun dışında bir Filistinli tarafından en az yedi İsraillinin ölümüne ve üçünün yaralanmasına neden olan terör saldırısını şiddetle kınadığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü tarafından yayınlanan bir açıklamada, “saldırının bir ibadethanede ve tam da Uluslararası Holokost’u Anma Günü’nü andığımız gün gerçekleşmesinin özellikle iğrenç olduğu” ifade edildi. Açıklamada ayrıca “Terör eylemlerinin hiçbir zaman mazereti olamaz. Herkes tarafından açıkça kınanmalı ve reddedilmelidir” ifadelerine yer verildi.
Bu arada BM Güvenlik Konseyi, tırmanan krizi görüşmek üzere cuma günü New York’ta kapalı kapılar ardında bir araya gelirken toplantıdan bir sonuç çıkmamıştı.

Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Wennesland’ın çağrısı
Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland de perşembe günkü açıklamada, “işgal altındaki Batı Şeria’daki şiddet döngüsünün devam etmesinden derinden endişe duyduğunu ve üzüldüğünü” ifadesini kullanırken, 

İsrail ve Filistin makamlarını herhangi bir saldırıdan kaçınmaya çağırdı. 
Açıklamasında 

“Bu yılın başından itibaren, 2022’yi karakterize eden yüksek düzeyde şiddete ve diğer olumsuz eğilimlere tanık olmaya devam ediyoruz.” ifadesine veren Wennesland gerginlikleri yatıştırmak ve sakinliği yeniden sağlamakla aktif olarak meşgul olduğunu belirtti. 

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler