12.3 C
New York kenti
Çarşamba, Eylül 27, 2023

New York’taki Türk evsizlere Türk restoranı kucak açtı

Mutlaka Oku

New York’taki Ali Baba restoran Türk evsizlere ücretsiz yemek dağıttı

NEW YORK – ABD’nin New York kentindeki Türk restoranı Ali Baba’nın sahibi Alirıza Doğan, büyük bir göçmen krizinin yaşandığı şehirdeki evsizler barınağında zor şartlar altında yaşayan Türklere perşembe akşamları ücretsiz yemek dağıtımına başladı. Yemek dağıtımına Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de katılarak vatandaşlara yemek servisi yaptı.

Türk iş insanı Doğan, her perşembe akşamı restoranının bulunduğu Manhattan’daki 53’üncü sokakta ihtiyaç sahibi Türklere ücretsiz yemek veriyor.

Türk pizzacı Hakkı Akdeniz ve New York Belediye Başkanı Eric Adams’la çarşamba akşamları 34’üncü Sokak’ta evsizlere yemek ikram eden Doğan, yiyecek almaya gelenlerin arasında Türklerin de olması nedeniyle New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ile dün akşam sadece Türklere yemek servis etti.

Doğan, yemek için sıraya giren Türklere ücretsiz çoban kavurma, pirinç pilavı, salata ve içecek ikramının yanı sıra tişört hediye etti.

Türklerle birlikte ABD’liler ve birçok farklı ülkeden sığınmacının da yemek sırasına girdiği görüldü.

Dağıtıma katılan Başkonsolos Özgür, yaptığı açıklamada, Alirıza Doğan’ın son bir yıldır her çarşamba New York’taki evsizlere yemek dağıttığını belirterek, Türk-Amerikan toplumunun yardımsever yönünü ortaya koyduğunu söyledi.

Özgür, Doğan’ın yardımlarından bugüne kadar binlerce kişinin faydalanmış olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“Türk ailelerine sahip çıkmamız lazım, iş imkanları vermemiz lazım”

Alirıza Doğan da gelenlerin çoğunluğunun evsizler barınağında kaldığını ve zor şartlar altında yaşadığını bildirdi. Birçoğunun çocuklu aile olduklarını belirten Doğan, “mutsuz ve buraya geldiklerine pişmanlar” dedi.

Doğan, Türk ailelerin barınaklarda New York’taki evsizler ve cezaevinden çıkmış kişilerle aynı çatı altında kaldıklarını belirterek, bu yüzden onların gönlünü almak, zor şartlarında bir nebze onlara destek olmak için yemek dağıttığını ve bunu her hafta yapacağını ifade etti.

ABD’deki Türk iş insanlarına seslenen Doğan, “Türk ailelerine sahip çıkmamız lazım, iş imkanları vermemiz lazım” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler