3 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 7, 2023

Eski Başkan Trump ikinci defa tutuklama kararıyla karşı karşıya

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Dilek Kaya – Eski ABD Başkanı Donald Trump Florida’da, federal yetkililere teslim olmaya ve yerel saatle öğleden sonra 3:00’da mahkemeye çıkmaya hazırlanıyor.

Eski bir başkana yönelik benzeri görülmemiş bir iddianame sunulurken Trump, hükümet sırlarını yasa dışı bir şekilde saklamak ve adaleti engellemek için komplo kurmak da dahil olmak üzere 37 federal suçlamayla karşı karşıya.

İddianamede, Trump’ın 2021’de Beyaz Saray’dan ayrılırken belgelerin paketlenmesinde bizzat yer aldığı, gizli materyallere sahip olmakla övündüğü ve kendi avukatının malikanesinde ne tür belgeler sakladığı konusunda FBI’ı yanılttığı iddia ediliyor.

Yardımcısı Walt Nauta da belgeleri gizlemek ve yanlış beyanda bulunmakla suçlanıyor.

Trump, masum olduğunu ve yeniden Başkanlığa aday olduğu için savcılar tarafından haksız yere hedef alındığını iddia ediyor.

Adalet Bakanlığı tarafından Trump’a yönelik bağımsız bir soruşturmayı denetlemek üzere atanan özel savcı Jack Smith, geçen hafta yaptığı açıklamalarda ekibinin ve FBI’ın çalışmalarını savundu. Smith açıklamasında “Bu ülkede bir dizi yasamız var ve bunlar herkes için geçerli” dedi.

Trump, genellikle parmak izi, sabıka kaydı ve diğer idari adımları içeren bir adım olan işlem için bugün mahkemeye çıkacak. Yüksek profili göz önüne alındığında Trump için istisnalar olabileceği belirtiliyor.

Bu davada Trump’a kelepçe takılıp takılmayacağı kesinlik kazanmazken 2016 seçimlerinden önce yapılan sus parası ödemeleriyle ilgili New York’ta nisan ayında mahkemeye çıktığında kelepçe takılmamıştı.

Kısa sürmesi beklenen bugünkü duruşmada Trump ve Nauta, suçlamaların yüksek sesle okunduğunu duyabilir ve suçlu ya da suçsuz olduğunu kabul edebilir.

Davaya bakan hakim, dava ilerledikçe belirli kısıtlamalar getirebilir ve potansiyel olarak onlardan pasaportları teslim etmelerini, seyahatleri sınırlamalarını veya mahkeme gözetiminde check-in yapmalarını isteyebilir.

Mahkeme salonunun dışında kolluk kuvvetleri, 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırı gibi olayların bir daha yaşanmamasını sağlamak için hazırlanıyor.

Trump’ı koruyan Gizli Servis, federal adliyeyi koruyan ABD Polis Teşkilatı ile görüşmelere girdi. Yerel polis de beklemede ek ilk müdahale ekipleriyle planlama yapıyor.

Özel Savcı Smith, Cuma günü hızlı bir yargılama istediğini söyledi. Yasaya göre bu, önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ön seçim sezonunun oldukça ilerisinde olacak olan 70 gün içinde anlamına gelebilir.

Ancak tarihi bundan çok daha ileriye taşıyabilecek birkaç faktör var.

Davanın birçok gizli belgeyi içerdiği göz önüne alındığında, mahkemenin önündeki sorulardan biri, Trump’ın avukatlarının materyali görme yetkisi olup olmadığı ve Trump’ın belgeleri mahkeme salonunda kullanmak isteyip istemediği olabilir.

Trump ayrıca, davanın çeşitli yönlerine itiraz eden ve aylarca gecikmeye neden olabilecek başka ön duruşma önergeleri de verebilir. Hukuk ekibi, davayı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bile ertelemeye çalışabilir.

Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Bolton, Trump’a yarıştan çekilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada Trump, federal iddianameyi Beyaz Saray kampanyasının bir parçası haline getiriyor. Salı gecesi New Jersey’deki golf kulübünde bir bağış toplama etkinliğinde konuşmayı bile planlıyor.

2024’te kazanırsa Başkan Biden ve Biden’ın ailesini soruşturmak üzere özel bir savcı atayacağını söyledi.

Şu anda özel bir savcı, Biden’ın özel ofisinde ve konutunda nasıl gizli belgelere sahip olduğunu araştırıyor. Ancak bu durumda, Trump’ın iddiaya göre yaklaşık bir yıldır yaptığı gibi, Biden’ın herhangi bir gizli belgeyi teslim etmeye direndiğine dair hiçbir ipucu yok.

Trump’ın hukuki tehlikesi gizli belgeler davasıyla bitmiyor. Smith, Trump’ın 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’ndaki isyanla ilgili eylemlerini soruşturmaya devam ediyor ve Georgia’daki Fulton İlçe Bölge Savcılığı, 2020 seçimlerinden sonraki haftalarda devlet yetkililerine baskı yapma girişimlerini araştırıyor. Trump’ın da bu soruşturmalarda suçlanıp suçlanmayacağı henüz belli değil.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler