3 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 7, 2023

BM Genel Sekreter Yardımcısı’ndan Taliban’a: İslam kadınların eğitimini yasaklamaz

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed iki haftalık yurtdışı ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada, BM’nin Afganistan’daki kadın hakları mücadelesinde “birleşik bir cephe” sergilemesi gerektiğini söyledi.

Mohammed, BM Kadın Ofisi İcra Direktörü Sima Bahous ve diğer üst düzey yetkililerle seyahat ederken gazetecilere, Taliban liderlerini dışlama ve baskıya dayalı bir toplumun asla gelişemeyeceği konusunda bilgilendirdiğini bildirdi.

Ziyaretin ilk hedefi “orta ve yüksek eğitim açısından…dayanışma ve kadın haklarının önemi” üzerine odaklandı. ‘Çifte tehlike’ BM Genel Sekreter Yardımcısı, ayrımcılık yapılmamasının hayati önem taşıdığını ve kadın hakları yok sayıldığında sürdürülebilir barışın sağlanamayacağını vurguladı.

Muhammed, BM muhabirlerine verdiği demeçte ise, köktendinci Taliban liderleriyle insani ilkeler hakkında doğrudan konuşurken, tıp ve eğitim alanındaki etkilerine dikkat çekti.

Konunun “sonuna kadar” zorlanması gerektiğini vurgulayan BM Genel Sekreter Yardımcısı, insani yardım alanlarının bozulması, kadın haklarını etkilediği ve hayatların yok olmasına neden olduğu için “çifte tehlike” oluşturduğunun altını çizdi.

Afganistan’a yönetimi devraldıktan sonra, kız çocuklarının üniversite eğitimi almasını yasaklayan Taliban aldığı en son kararla kadınların sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını da engellediği için ağır eleştirilerin hedefi olurken, aldığı en son karardan geri atmak zorunda kalmıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler