4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Rusya’da Putin yeniden seçildi; ABD’deki oy verme işlemi sırasında olaylar çıktı

Mutlaka Oku

– Rusya’daki devlet başkanlığı seçimlerinde Devlet Başkanı Putin 4. kez seçildi

– ABD’deki Rus vatandaşlarının sandığa gittiği sırada gerçekleştirilen gösteride kavga çıktı

NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – Rusya’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde, mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin 4. kez seçilirken, ABD’nin Başkenti Washington’daki Rus vatandaşlarının oylarını kullandığı sırada Putin karşıtlarının düzenlediği gösteride, Putin destekçileri ile karşıtları arasında kavga çıktı.

Rusya’da 18 yıldır iktidarda olan Putin, 4. dönem devlet başkanlığını oyların yüzde 76.6’unu alarak kazandı. Putin son seçim zaferiyle Stalin’den sonra ülkeyi en uzun süre yöneten Rus lider olacak.

6 yıl daha Putin devlet başkanlığı koltuğunda oturacak olan Putin’e en yakın lider ise Komünist Parti’nin adayı Pavel Grudinin oldu.

Grudinin, oyların yüzde 11.8’sini alarak ikinci sırada yer alırken, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy ise yüzde 5.6 oy oranında kaldı.

Seçimlerde üçüncü, liberal kadın aday Kseniya Sobçak 1.6 oyla dördüncü ve liberal Yabloko Partisi’nin adayı Grigoriy Yavlinskiy de yüzde 1.0 oy oranı ile beşinci sırada yer aldı.

Washington’daki seçimde olaylar çıktı

Rusya’daki seçim dolayısıyla ABD’deki Rus vatandaşları da Başkent Washington’daki Rus Büyükelçiliğinde kurulan sandıklarda oy kullanırken, seçim sırasında Putin karşıtları bir gösterisi düzenledi.

Büyükelçilik binası dışındaki gösteride, “Putin’i şimdi tutukla” şeklinde slogan atan protestocu Rus grup ile oy vermek için büyükelçiliğe gelen Putin yandaşları arasında tartışmalar yaşandı. Tartışmalar kavgaya dönüşürken, polisin müdahalesiyle olay daha fazla büyümeden son buldu.

Washington DC ve civarında yaşayan Rus vatandaşları Rusya’nın Washington Büyükelçiliğinde oy verdi.

Türkiye’deki Rus vatandaşları da oy kullandı

Antalya’nın Kemer ve Alanya ilçelerinde yaşayan Rus vatandaşları da Rusya’daki devlet başkanlığı seçimleri için sandığa gitti.

Antalya’da yaklaşık 7 bin Rus vatandaşının oy kullandığı tahmin ediliyor.

http://www.turkishjournal.com/2018/03/01/putinden-dunyaya-nukleer-meydan-okuma/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler