2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

New York’ta ve ABD genelinde olağanüstü hal durumları

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, karar almada geç davranan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi olarak tanımladığı yeni tip koronavirüsüyle (COVID_19) etkili mücadelede, salgının yayılmasını önlemek amacıyla kentte “acil durum” ilan etti. Daha önce eyalet düzeyinde “acil durum” ilan eden Vali Andrew Cuomo da, Broadway tiyatroları, müzeler ve festivaller dahil, eyalet genelindeki 500’den fazla kişinin katılacağı tüm toplantıları yasakladığını duyurdu.

Dünyanın en büyük ortak düşmanı haline gelen COVID-19 salgınının potansiyel etkilerine karşı dünyanın bir çok bölgesinde ancak bir dünya savaşı çıktığında alınabilecek türden tedbirlerin gündeme geldiği, özgürlüklerin kısıtlandığı, adeta sonrasında dünyanın yeniden şekilleneceği olağanüstü hallerin yaşandığına şahit oluyoruz.

ABD’nin New York kenti de merkez üssü Çin’den Avrupa’ya geçen COVID19 salgınından etkilenirken, olağanüstü halin yaşandığı tarihi günlerden geçiyor.

New York Belediye Bill de Blasio (Sağda) koronavirüsüyle ilgili son gelişmeler hakkında halkı bilgilendirmek için basın toplantısı düzenledi. (Fotoğraf: Nishat Mirza, Turkish Journal)

New York daha önce de 11 Eylül saldırılarında, Katrina ve Sandy Kasırgalarında yaşadığı korku ve endişenin bir benzeriyle karşı karşıya gelirken, yavaş yavaş savaş durumlarında görülecek tedbirler gündeme geliyor.

Tüm kurum-kuruluşların birlik içinde sorumlu davrandığı, tedbirlerini açıkladığı görülürken, gün gittikçe önceki olağanüstü halleri de geçebilecek derecede halkta artan bir korku ve teyakkuza hali dikkat çekiyor. Ancak hiçbir şekilde Türkiye’deki gibi toptancılarla başlayan fırsatçıların fiyatları astronomik şekilde artırdıklarına rastlanmıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa’da da hızla yayılarak ölümlere neden olan COVID-19 salgını nedeniyle Avrupa’da ABD’ye yapılacak seyahatlerin bir ay süreyle askıya alındığını içeren tarihi kararından sonra, başta büyük şehirler olmak üzere ülkenin her köşeside salgının yayılmamasını engelleme mücadeleleri devam ediyor.

Ülkede, müzeler, tiyatrolar, restoranlar bir bir müşterilerine kapılarını kapatırken, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) başta olmak üzere birçok alanda müsabakalar ertelendi ya da seyircisiz oynanması kararı alındı. Beyaz Saray, Kongre ve Birleşmiş Milletler binaları gibi birçok kurum ve kuruluş kapılarını ziyaretçilere kapatacağını açıkladı. Hatta modern dünyanın oluşturduğu en meşru çatı olan ve uluslararası güvenlik başta dünyanın tüm sorunlarının görüşüldüğü BM’nin, kapılarını ziyaretçilere, uluslarası toplantı ve delegelere kapattıktan sonra personelini de evden çalışmaları yönünde bir karar alması bekleniyor.

Blasio’dan olağanüstü hal ilanı

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da, koronavirüs salgını hakkında halkı bilgilendirmek için bugün düzenlediği basın toplantısında, kentte gelecek hafta 1000’e yakın koronavirüsü vakası olacağı tahmininde bulunarak korkutucu mesajlar verdi.

Blasio, New York kentinde geçen bir haftada vaka sayısının 42’den 95’e çıktığını bildirerek, “Bu rakamlar çarpıcı ve rahatsız edici” ifadesini kullanırken, 95 vakanın bölgelere dağımının Manhattan’da 25, Brooklyn’de 24, Queens’te 17, Bronx’ta 10 ve Staten Island’da da 5 kişi şeklinde olduğunu belirtti.

Açıklamasında, tedbir amacıyla kentte “acil durum” ilan edildiğini duyuran Blasio, “Bu yakında bitmeyecek. Uzun ve zorlu bir savaş olacak” ifadelerini kullandı.

New York Valisi Cuomo da daha önce DSÖ’nün pandemi olarak ilan ettiği koronovirüsünün New York genelinde etkili olmaya başlamasıyla eyalet düzeyinde “acil durum” kararı alındığını açıklamıştı.

Bu arada, New York Senatörü Chuck Schumer de yaptığı açıklamada, Kongre’de bulunan Koronavirüs tasarısı çerçevesinde New York’un ayda 750 milyon dolar mali yardım alacağını bildirdi.

New York’ta 500’den fazla kişilik etkinliklere yasaklama

New York Valisi Andrew Cuomo da salgın tehditi nedeniye 500’dan fazla kişinin katıldığı tüm etkinliklerin iptalini ve Broadway tiyatrolarına bir süreliğine şovlarına son vermelerini istedi.

Cuomo bu konuda düzenlediği basın toplantısında, “öngörülebilir gelecek için” eyalette 500 veya daha fazla insanın toplanmasının yasaklandığını duyurdu.

Bu arada, New York eyaletindeki onaylanmış koronavirüsü vaka sayısı 328’e çıktı.

Müzeler kapılarını kapatıyor, Broadway perdelerini indiriyor

Metropolitan Sanat Müzesi, ana bina ile birlikte Met Breuer ve Met Cloisters de dahil olmak üzere 3 binasının kapılarını 13 Mart’tan itibaren kapatacağını açıkladı. Müze Genel Müdürü Daniel Weiss, müzenin titiz bir şekilde temizlendiğini ve önümüzdeki hafta bu konuda daha fazla adımın açıklanacağını bildirdi.

Bu arada, New Museum, Guggenheim, ve Whitney Müzeleri de kapılarını sanatseverlere kapatırken, Broadway tiyatroları da 11 Eylül saldırılarından sonra bir kez daha perdelerini bir süreliğine indirmek zorunda kalacak.

Ünlü film yıldızı Robert de Niro ile birlikte Tribeca Film Festivali’nin (TFF) kurucusu Jane Rosenthal basına ve film dünyasına yönelik açıklamasında, 11 Eylül saldırılarının halk üzerindeki etkisini azaltmak ve bölgeyi canlandırmak amacıyla kurdukları TFF’nin Vali Cuomo’nun emri doğrultusunda açıklanan 15-26 Nisan tarihlerinde yapılmayacağını ve ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. 

Trump’a en yakın senatörlerden Graham kendini karantinaya aldı

ABD Başkanı Donald Trump’a en yakın senatörlerden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham’ın Brezilya heyetinin ziyaret gününde Mar-a-Lago’da olduğunu belirterek ihtiyaten kendisini karantinaya aldığı açıklandı.

Senatörün ofisinden yapılan açıklamaya göre Graham koronavirüsü testinin sonuçlarını bekliyor. Graham böylelikle, kendisini karantinaya alan ABD Kongresi’nin 8. üyesi oldu.

New York’taki federal mahkemelerdeki yeni duruşmalar askıya alındı

Manhattan, Bronx ve Westchester bölgelerinden sorumlu Manhattan’daki New York Güney Bölgesi ABD federal mahkemelerinde, önümüzdeki hafta jüri duruşmalarının, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla askıya alınacağı açıklandı.

New York Borsası’nda yüzde 10’luk düşüş; havayolu firmalarının kaybı yüzde 45’e çıktı

Koronavirüsü para piyasalarını da vurmaya devam ediyor. Piyasalar 1987’den buyana en kötü günü yaşarken, Başkan Donald Trump’ın Avrupa’ya seyahat yasağının da etkisiyle, New York Borsasında yüzde 10’luk düşüş yaşandı.

Borsadaki erime 12 Şubat’tan bu yana ise yüzde 20’ye ulaştı.

Bugünkü en büyük düşüşler Trump’ın seyahat yasağı kararınından etkilenecek olan havayolu firmalarında yaşandı. En büyük kayıp yüzde 24,85’lik oranla United Airlines’in hisselerinde yaşandı. Alaska Air’de yüzde 23 ve Delta Airlines’da da yüzde 21’lik bir azalma görüldü. Bu ay içinde havayolu firmalarının toplam kaybı yüzde 45’e çıkmış oldu.

Tüm dünya piyasalarında 1 ay içinde kaybın da 18 trilyon dolar olduğu belirtiliyor.

FED piyasalara 1,5 trilyon dolar enjekte edecek

ABD piyasalarının koronavirüsünden sekteye uğrayıp ekonomide derinden etkilemesini önlemek için toplam 1,5 trilyon dolarlık kısa vadeli fonlama yapacacağını açıkladı.

Açıklamaya göre FED, piyasaya 2 günde 1,5 milyar dolar enjekte edeceğini açıklarken, bunun 13 Nİsan’a kadar haftada 1 milyar dolar şeklinde süreceği bildirildi.

Disneyland Park ve Disney California da kapılarını kapatıyor

Disneyland Park ve Disney California da 14 Mart’tan itibaren ay sonuna kadar kapılarını kapalı tutacağını açıkladı.

Kornovirüs piyasalarını vurmaya devam ediyor. Piyasalar 1987’den buyana en kötü günü yaşarken, Başkan Donald Trump’ın Avrupa’ya seyahat yasağının da etkisiyle, New York Borsasında yüzde 10’luk düşüş yaşandı.

Borsadaki erime 12 Şubat’tan bu yana ise yüzde 20’ye ulaştı. Tüm dünya piyasalarında 1 ay içinde kaybın da 18 trilyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu arada, Amerikan Merkez Bankası FED piyasaya 2 günde 1,5 milyar dolar enjekte edeceğini açıklarken, bunun 13 Nİsan’a kadar haftada 1 milyar dolar şeklinde devam edeceği bildirildi.

BM’de ilk koronavirüsü vakası

Filipinler’in BM Daimi Temsilciliğinden bir kadın diplomatın, yapılan koronavirüsü test sonucu “pozitif” çıktı.

Diplomatın virüse yakalandığının ortaya çıkmasının ardından, Filipinler misyonundaki 12 diplomat kendini karantinaya alırken, BM ve diğer ülkelerin BM Daimi Temsilcilikleri, gönderilen bilgi notuyla olay hakkında bilgilendirildi.

Ülke temsilciliklerine gönderilen, Filipinler’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kira Azucena imzalı bilgi notunda, “Bugün itibariyle Filipin Misyonu kapatılıyor. Tüm personele kendilerini bireysel karantinada tutmaları ve tıbbi yardım almaları talimatı verildi. Hepimize virüs bulaştığını varsayıyoruz” ifadelerine yer verildi.

https://www.turkishjournal.com/2020/03/12/trump-avrupadan-abdye-seyahatleri-30-gun-askiya-aldi/
https://www.turkishjournal.com/2020/03/12/bmde-ilk-koronavirusu-vakasi

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler