28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Mutlaka Oku

LEFKOŞA- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,74’ünü alan Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar kazandı.

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, seçim zaferinin ardından bir zafer konuşması yaptı.

Konuşmasında kendisine oy veren, vermeyen herkese teşekkür eden Tatar,
“Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC’yi güzel günlere taşıyabilmektir.” dedi.

Tatar konuşmasında şunları kaydetti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ve Halkı olarak uzun süredir hazırlandığımız bir demokrasi sınavını bugün başarı ile geride bıraktık. KKTC’nin dünyadaki yerini alması için Türkiye’nin ağırlığını ortaya koymasına özel bir önem vereceğim. Kıbrıs Rum Halkı’na barış elini, dostluk elini bu geceden uzatıyorum”

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk Halkı hiçbir zaman kendi kendini idare etmekten, egemenliğinden vazgeçmeyecektir. Atık kalıpların dışına çıkınız. Farklı düşününüz. Bugüne kadar izlediğiniz yol Kıbrıs’ta bir anlaşma olmasını sağlamadı, tam tersine engelledi. Ben ve ekibim sizlerle birlikte çalışmaya hazırdır. Yeter ki, Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını göz ardı etmeyiniz. Seçim sürecinde de belirttiğim gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Anayasal görevlerini gereği gibi yerine getirmek için çalışacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın. Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla, devletin ve toplumun birliğini ve bütünlüğünü temsil eder. Bunu asla aklımdan çıkarmayacağım. Yeminime sadık kalacağım; devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağım hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağım.”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler