28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Guterres Kıbrıs nihai raporunu yayınladı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Guterres, Kıbrıs sorununun çözüm süreciyle ilgili BM Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu nihai raporunda, Kıbrıs’ın çevresindeki doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter Guterres yeni yayınalanan nihai raporda, Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerine ilişkin de değerlendirme bulundu.

Raporunda, Kıbrıs’ın çevresindeki doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması gerektiğini belirten Guterres’in nihai raporunda, BMGK üyelerine 15 Haziran’da verilmiş olan gayri resmi ile karşılaştırıldığında küçük bir değişiklik yapıldığı görüldü.

Bu değişikliğin ise, raporun 10’uncu paragrafında, İtalyan enerji şirketi ENI’nin kaldırılması şeklinde olduğu dikkat çekti.

İlgili paragraf son haliye şu şekilde yayınlandı:

“Hhidrokarbon faaliyetleri üzerindeki gerilimler, 2018’in başlarında tırmanmaya başladı. En önemlisi 9 Şubat’ta bir İtalyan enerji şirketi, bir Türk askeri gemileri tarafından Kıbrısı’ın özel ekonomik bölgesinde plananan bir sondaj bölgesine erişimi engellendi. Mart ayı ortasında, şirketin sondaj gemisi sondaj çalışmalarını yürütemeden Doğu Akdeniz’den ayrıldı.”

“Yakın zamanda üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim”

Nihai raporunda, İsviçre’nin Crans Montana kentindeki görüşmelerden bu yana taraflar arasında resmi temasın minimum düzeyde olduğunu belirten Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in bir kez bir araya geldiği bilgisine yer verdi.

İki lidere de gereken siyasi iradeyi gösterip görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduklarında BM’nin bu sürece destek vermeye istekli olduğunu belirten Guterres, liderlerden güven inşa edici bazı inisiyatifler almalarını istedi.

Guterres, güven artırıcı bu önlemlerin ortaklaşa veya tek taraflı da uygulanabileceğini belirtirken, şunları kaydetti:

“Taraflarla derinlemesine istişare yapmak ve Crans Montana’dan bu yana anlamlı bir sürecin başlatabilecek koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere yakın zamanda üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim. Tarafları bu fırsatı kaçırmamaya teşvik ediyorum.”

BM Genel Kurul Başkanı Lajcak Rum bakanla görüştü

Bu arada, BM Genel Kurulu, H.E. Miroslav Lajcak, 20-22 Haziran 2018 tarihleri ​​arasında Üçüncü Rodos Güvenlik ve İstikrar Konferansına katıldı.

“Rodos’un Ruhu: İstikrar ve Refah için Olumlu Bir Gündem Oluşturmak” başlıklı konferans, Doğu Akdeniz bölgesindeki diyaloğu, işbirliğini, istikrarı ve güvenliği teşvik etmeyi konu alırken, Lajcak, Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Ristondulides ile de bir görüşme yaptı.

Lajcak, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Güvenli, Düzenli ve Düzenli Göç ile ilgili müzakerelerin durumu hakkında ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü hakkında ve bölgedeki duruma ilişkin görüşmelerde bulundu.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler