2.7 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

ABD’de işsizlik 50 yılın en düşük seviyesinde

Mutlaka Oku

WASHINGTON (GOLDENHORN AJANSI)- ABD’de açıklanan bugünkü aylık istihdam raporuna göre, ekonomiye temmuz ayında 528 bin iş ekledi ve işsizlik oranı yüzde 3,5’e geriledi.

ABD’de yeni istihdam rakamları beklentilerin çok üzerinde çıktı.

Çalışma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, işsizlik oranının yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düştüğünü ve 2020’de sağlık krizinin başlamasından hemen önce ulaşılan 50 yılın en düşük seviyesine ulaştığını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasına göre, geçen ay tarım dışı istihdam, beklentilerin çok üzerinde bir artışla 528 bin olarak gerçekleşti ve aynı ay içinde işşsizlik oranı yüzde 3,5 seviyesine geriledi. Ülkede geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 6,7’de kaldı.

Özel sektörün istihdamında 471 bin ve kamuda istihdamında 57 bin artış yaşandı.

Ülkede 528 binlik yeni iş imkanının sağlanması, ABD için yeni bir istihdam rekoru olarak kaydedildi.

Biden: Sonuçlar tesadüf değil

Yüzde 9’a varan yüksek enflasyon nedeniyle ekonomik alanda başarısızlıkla suçlanan Başkan Joe Biden, açıklanan yeni rakamların ardından yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar, bir tesadüf değil” dedi.

Biden bu konudaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, olağanüstü bir iş raporu daha aldık: Bu ülkenin istihdamına daha geçen ay 528 bin iş eklendi. Göreve başladığımdan bu yana neredeyse iki katına çıkardık – neredeyse 10 milyon iş imkanı sağlandı. Ve bu tarihteki en hızlı istihdam artışı. Bugün aynı zamanda Amerika’da son 50 yılın en düşük işsizlik oranını yakaladık; işsizlik yüzde 3,5’e düştü. Bugün Amerika’da pandemi başlamadan öncekinden daha fazla insan çalışıyor. Göreve geldiğimden beri Amerika’da 642 bin Amerikan imalat işi yarattık. 50’lerden bu yana Amerikan imalat tarihindeki en büyük ve en hızlı iş geri kazanımını gördük.”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler