28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

ABD, yasa dışı yollardan ülkeye sokulan Gılgamış Destanı tabletine el koydu

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – New York Doğu Bölgesi Mahkemesi, Mezopotamya’dan günümüze ulaşan en eski eser olarak bilinen Gılgamış Destanı’nın bir bölümünü oluşturan Washington DC’deki İncil Müzesi’nde bulunan ‘Rüya Tableti’ne el konulup yetkililere teslim edilmesine karar verdi.

Brooklyn’deki federal mahkemede görülen davanın hakimi Ann M. Donnelly verdiği kararla, Oklahoma merkezli Hobby Lobby adlı şirket tarafından satın alınıp İncil Müzesi’nde sergilenmesi öncesinde, 3500 yıllık çivi yazılı tabletin yasa dışı yollardan ABD’ye ithal edildiğini teyit etti.

ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklamasında mahkeme kararını değerlendiren New York Doğu Bölgesi Savcı Vekili Jacquelyn M. Kasulis bu konudaki açıklamasında “Bu el koyma, dünya edebiyatının bu nadir ve eski başyapıtını menşe ülkesine iade etme yolunda önemli bir dönüm noktası temsil ediyor” ifadesine yer verdi.

Bakanlığın açıklamasına göre Amerikalı bir antikacının tableti 2003’te Londra’da satın aldığı ve ABD’ye nakli sırasında, nakliyenin içeriğine dair bildirimde bulunmadığı ve sahte belgeyle Hobby Lobby firmasına 1 milyon 600 bin dolara satışını yaptı.

Adalet Bakanlığı Suç Birimi’nden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite Jr. ise Gılgamış Destanı tabletine el konulmasıyla ilgili değerlendirmesinde kararın, “Bakanlığın ABD sanat piyasasından kaçırılan kültürel varlıkları ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını göstergesi“ olduğunu belirtti.

El konulan ‘Rüya Tableti’, bugünkü Irak’ta, Akat ve Sümer dillerinde yazılmış olan ölümsüzlüğü arayan Sümer şehir devleti Uruk kralının öyküsünü anlatan, dünyanın en eski edebi eserlerinden biri olan Gılgamış Destanının bir parçasını oluşturuyor.

Sergilendiği Washington’daki İncil Müzesi’nden alınan ve şu anda New York Doğu Bölgesi Başsavcılığı’nda bulunan eserin Irak’a iade edilmesi bekleniyor.

Davada savunma tarafı olan Hobby Lobby firması, 2017 yılında ülkeye kaçırılmış binlerce tablet, mühür ve diğer antik eserden dolayı 3 milyon dolara yakın para cezasına çarptırılırken, eserleri iade etmişti. Eserler Hobby Lobby başkanı Steve Green’in öncülüğünde açılan İncil Müzesi’nde sergilenmek üzere satın alınmıştı.

https://www.turkishjournal.com/2017/05/16/aa-muhabiri-abdde-yeni-yildiz-avcilarinin-satildigini-ortaya-cikardi/
https://www.turkishjournal.com/2020/12/13/kybele-ait-oldugu-anadoluya-dondu/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler