22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

ABD coronavirüsü vaka sayısında 82 bin kişiyle Çin’i de geride bıraktı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Çin’den dünyaya yayılan yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınının en hızlı yayıldığı ABD’de yeni açıklanan rakamlara göre vaka sayısı 82 bini geçti.

ABD’de  virüsün bulaştığı kişi sayısı son 6 saatte 12 bin 982 artarak 82 bin 179’a, ölü sayısı ise 131 artarak 1177’ye ulaşırken, ABD dünya genelinde salgının en fazla görüldüğü ülke oldu. Dünya sıralamasında, ABD’yi 81 bin 285 vaka sayısıyla Çin, Çin’i de 80 bin 589 vaka sayısıyla İtalya takip ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugün yaptığı açıklamada ABD’nin virüsün yeni merkez üssü olabileceğini bildirmişti.

New York coronavirüsünün ABD’deki merkez üssü

New York eyaleti de ABD içinde 37 bin 738 vaka ve 385 can kaybı ile salgının ABD’deki merkez üssü durumunda.

New York’ta, salgına yakalananların yüzde 46’sını 18 ila 44 yaşları arasındakiler, yüzde 62’sini erkekler ve salgından ölenlerin yüzde 54’ünü ise 75 yaş üzerindekiler oluşturuyor.

New York’ta hayatını kaybedenler arasında bir hemşire ile New York Polis Teşkilatı’ında görevli bir sivil memur da bulunurken, NYPD’de görev yapan 200’den fazla polis memurunun salgına yakalanalar arasında olduğu bildirildi.

Elmhurst Hastanesi koronavirüsün sıfır noktası

New York’un Queens bölgesindeki bir gecede 13 coronavirüsü teşhisi konan hastanın hayatını kaybettiği Elmhurst Hastanesi “coronavirüsün sıfır noktası” olarak anılırken, yaşamını yitirenlerin hastanenin arka kapısına yanaştırılan tırla çıkarılması dikkat çekti.

Turkish Journal’ın da ziyaret ettiği hastanedeki içler acısı durumu anlatan bir kadın doktorun çektiği video başta New York Times ve ABC televizyonu olmak üzere ABD medyasında geniş yer buldu.

New Jersey de “büyük felaket” bölgesi

ABD Başkanı Donald Trump, New York, California, Washington, Luisiana’nın ardından, 4 bin 400 vakanın görüldüğü New Jersey eyaletini de felaket bölgesi ilan etti.

Teksas Valisinden zorunlu karantina kararı

Teksas Valisi Greg Abbott imzaladığı yeni kararla, New York, New Jersey eyaletleri ile New Orleans kentine seyahatte bulunlara zorunlu karantina emri veri verirken, emre uymayanlara hapis cezası bulunuyor.

Dünya genelinden sağlık uzmanlarına ABD’de iş imkanı

Virüsün en fazla etkili ülkelerin başında gelen ABD, Dışişleri Bakanlığı yoluyla dünya genelinde sağlık uzmanlarının H veya J vizesiyle çalışma imkanı sağlayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Seyahat Departmanı tarafından yapılan açıklamada, ABD’de çalışmak isteyen sağlık uzmanlarının en yakın ABD Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğine başvurarak vize randevusu almaları istendi.

3 milyon 280 bin işsizlik başvurusu, durgunluk değil, buhran korkusu
Coronavirüs kilitlediği ABD’de salgının ülke genelinde ekonomiye hasarı gün geçtikçe artıyor. Bugün yapılan açıklamaya göre 21 Mart haftasında işsizlik maaşı başvurularının sayısı 3 milyon 280 milyona ulaşırken, tarihinin en yüksek düzeyine çıkmış oldu.

Önceki gün New York Valisi Andrew Cuomo, Trump’a hitaben “kimin öleceğini sen seç” sözleriyle bir kez New York’taki hastanelere federal yardım çağrısını yinelerken, Senato 2 trilyon dolarlık, çalışanlara, iş dünyasına ve coronavirüs salgınıyla büyük oranda yara alan, iflas eden sağlık sistemine tarihi yardım paketini içeren tasarıyı onayladı.

Bu arada 3 milyon 300’e bine yakın işsizlik başvursunun üzerine ülkede toplamda 14 milyon iş kaybı riski bulunurken, piyasaların en büyük korkusu durgunluktan çok ülkenin bir ekonomik buhrana doğru hızlı ilerlemisi…

New York’un Queens bölgesinde COVID-19 salgınına yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek isteyenler, coronavirüsünün “sıfır noktası” olarak anılan Elmhurst Hastanesi önünde kurulan çadırda polis gözetiminde sıraya girerek test yaptırıyor. Fotoğraf: Turkish Journal.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler