6.5 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “en iyi erkek oyuncu” ödülü

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Haluk Bilginer, “Şahsiyet” televizyon dizisindeki performansıyla, Uluslararası Emmy Ödülü kazanarak bu daldaki ödülün Türkiye’ye gitmesini sağladı.

Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 47’ncisi düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri ABD’nin New York kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

ABD dışında yapılan ve yayınlanan en iyi televizyon programlarının ödüllendirildiği gecede Türk sinema ve tiyatrosuna uzun yıllar emek veren usta oyuncu Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” seçildi.

Gecede İngiliz dizisi “McMafia” drama dalına ödüle layık görülürken, Macar yıldız Marina Gera da “Orok Tel”deki (Sonsuz Kış) performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

“Game of Thrones”dan David Benioff ve D.B. Weiss ile PBS’te gece röportaj dizisi “Amanpour”u sunan CNN muhabiri Christiane Amanpour da ödül töreninde “Onur Ödülü”ne layık görüldüler.

Ödülü kızına adadı

Ödül için sahneye geldiği sırada dizinin yapım ekibini de sahneye davet eden Bilginer, dizide adalet ve bellek kaybı kavramlarının anlatıldığını belirterek, “İçinde yaşadığımız toplumun bellek kaybı yaşamadığından emin olun” ifadesini kullandı.

Bilginer konuşmasına şunları kaydetti:

“Dizimizin karakteri adalet ve unutkanlık üzerineydi. Ama yalnızca bireyin unutkanlığı değil, daha tehlikeli ve zararlı olan toplumun unutkanlığıydı. Bu sebeple yaşadığınız toplumun unutkanlığa tutulmasına izin vermeyin. Bu ödülü bir gün oyuncu olmasını istediğim küçük kızım Nazlı Bilginer’e adıyorum”

Ödülünü aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Bilginer burada yaptığı açıklamalarda ise yaptığı açıklamada, “Çok severek, beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası bir platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici” olduğunu belirtti.

Drama Dizisi: McMafia, Cuba Picture, İngiltere

Film / Minidizi: Safe Harbor, Cuba, Pictures, Avustralya

Bir Erkek Oyuncunun En İyi Performansı (En İyi Erkek Oyuncu):Haluk Bilginer (Şahsiyet ), Ay Yapım, Türkiye

Bir Kadın Sinema Oyuncusunun En İyi Performansı (En İyi Kadın Oyuncu):Marina Gera in Orok Tel, Szupermodern Studio / Gulag Memorial Committee, Macaristan.

Kısa Form Diziler: “Hack The City”, Fox Lab Brezilya / Yourmama, Brezilya

Sanat Programlama:“Dans Et yada Öl”, A Witfilm / NTR, Hollanda

Senaryosuz Eğlence:The Real Full Monty: Ladies Night, pun Gold TV, İngiltere

Komedi: Especial de Natal Porta dos Fundos (The Last Hangover)
Porta dos Fundos / Netflix, Brezilya

Belgesel:Bellingcat – Hakikat Sonrası Dünyadaki Gerçek, Denizaltı / VPRO Televizyonu, Hollanda

İngilizce Dışı ABD Primetime Programı: Falco, Spiral Uluslararası / Kırmızı Ok Uluslararası / Dinamo, ABD

Telenovela: La Reina del Flow
Sony Resimleri Televizyon / Teleset / Netflix / Caracol TV
Kolombiya

https://www.turkishjournal.com/2019/05/02/turk-filmi-nuh-tepesi-new-yorkta-iki-odul-kazandi/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler