Ana Sayfa Yazarlar Ali ÇINAR UNODA Başkanı: Ukrayna’da sivillere ve altyapıya yönelik saldırılar durmalı!

UNODA Başkanı: Ukrayna’da sivillere ve altyapıya yönelik saldırılar durmalı!

0
79

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Ali Çınar- BM Silahsızlanma İşleri Ofisi (UNODA) Başkanı Izumi Nakamitsu,BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşma da, herhangi bir savaş bölgesine büyük çaplı silah akışının “sapma, sıçrama ve gerilimi tırmandırma” dahil “barış ve güvenlik açısından birçok endişeye yol açtığını” ifade etti.

Nakamitsu,Devletlerin Ukrayna’ya Rusya’nın saldırılarına karşı kendini koruması için silah sistemleri ve mühimmat gönderdiğinin herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Nakamitsu, ayrıca “topçu roketi sistemleri de dahil büyük konvansiyonel silah sistemlerinin Ukrayna’ya karşı savaşa müdahil olan devlet dışı aktörlere teslim edildiğine dair yaygın ve bağımsız olarak doğrulanmış haberlerin bulunduğunu” sözlerine ekledi.

UNODA) Başkanı Izumi Nakamitsu, çatışma bittikten sonra silah sistemlerine ne olacağı konusunun da büyük bir mesele olduğunu ve bunun başarılı ve kalıcı bir barış anlaşması için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Nakamitsu “Silahların ve mühimmatın başka ülkelere sıçrama ihtimaliyle mücadele, çatışma sonrası toparlanma sürecinde ve bölgenin güvenliği, istikrarı ve başka bölgelerde çatışma ihtimali açısından kilit rol oynayacak.” dedi

Teslim edilen tüm askeri teçhizatların korunması ve takip edilmesi olduğunu ifade eden UNODA Başkanı Izumi Nakamitsu,bu hususta Silah Ticareti Antlaşması’nın yanı sıra BM Konvansiyonel Silahlar Kaydı’nın da etkili bir araç olacağını söyledi. Silahların kara borsada kaybolmasını önlemek adına tüm Üye Devletlerin bu politika yaklaşımlarına uymalarını ve şeffaflık ilkesi gereğince mevcut araçları kullanmaları gerektiğini belirten UNODA) Başkanı Izumi Nakamitsu, mevcut rakamlar hakkında konuşmak haricinde hem Ukrayna’daki hem de diğer her yerdeki çatışmaların tüm taraflarına sivilleri savaş silahlarından koruma görevlerine sadık kalma çağrısı yaptı.

17 binden Fazla Can Kaybı!

UNODA Başkanı Izumi Nakamitsu,halihazırda 17.000’den fazla Ukraynalının yaşamını yitirdiğini ya da yaralandığını kaydetti, birçoğunun patlayıcı silahlar tarafından öldürüldüğüne dikkat çekerek “bu sayılar giderek tırmanıyor” dedi.

Rusya’nın ölümcül kara kış gelmişken enerji şebekesi dahil birçok sivil altyapı hedefini vurmasının “insani krize yeni bir boyut ekleyerek milyonları tehlikeye attığını” söyleyen Nakamitsu, Uluslararası insani hukukun bu konuda net olduğunu hatırlattı.

UNODA başkanı, geçtiğimiz ay kabul edilen ve altında 80’den fazla devletin imzası bulunan Sivillerin Kalabalık Bölgelerde Patlayıcı Silah Kullanımından Kaynaklı İnsani Sonuçlara Karşı Korunmasının Güçlendirilmesi Hakkında Siyasi Deklarasyon’a işaret ederek “bu, sivilleri daha iyi koruma çabalarımız için bir eşiktir” dedi, tüm ülkelere deklerasyonu imzalama çağrısı yaptı.

Yazar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz