28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Türk mühendis Cengiz Sinan Özkan’a ABD’de büyük ödül

Mutlaka Oku

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL)- ABD’nin California eyaletinde, Türk mühendis Prof. Dr. Cengiz Sinan Özkan’a ABD’nin en prestijli teknoloji kurumlarından Mühendisler Konseyi tarafından “Kurucular Ödülü”ne layık görüldü.

Ödülle ilgili yapılan açıklamada, Prof. Dr. Özkan’ın vizyoner, yaratıcı ve buluşçu bilim adamı olarak mühendislik bilimine yaşam boyunca yaptığı katkılardan dolayı William B. Johnson Uluslararası Kurucular Ödülü’ne layık görüldüğü bildirildi.

Yüksek performanslı Li-ion pil üretiminde öncülük eden buluşlara imza atması ve CMOS ötesi nano-malzemelerde yenilikler getirmesi, Prof Özkan’ın bir teknoloji lideri olarak tanınmasına ve bu ödülün verilmesine neden olduğu belirtildi.

Prof. Dr. Özkan’a ödülü, Mühendisler Konseyi tarafından Universal Studios Sheraton, Los Angeles’ta düzenlenen 67. Yıllık Onur ve Ödül Töreni’nde takdim edildi.

Özkan böylelikle, 1955’ten beri araştırma, fikri mülkiyet, eğitim ve profesyonel toplumsal hizmet alanlarındaki yaşam boyu başarılarından dolayı ödül veren Mühendisler Konseyi’nden bu ödülünü almayı hak eden 28. kişi oldu.

Amerika’nın her yerinden gelen 500 den fazla bilim insanının buluştuğu ödüller gecesinde onur konuğu Lunar Module (Ay kapsülü) pilotu astronot Charles Moss Duke, Jr olurken, gecede Mars Programı direktörü Matt Wallace da yılın projesi ödülünü aldı.

Astronot Raja Chari ise bizzat uzaydan gönderdiği görüntülü gerçek zamanlı mesajla geceye renk kattı. Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing, Aerojet Rocketdyne, Jet Propulsion Laboratory gibi dev Havuzay ( Havacılık ve Uzay) şirketleri çok sayıda bilim insanıyla temsil edildi.

Bu arada Özkan’ın eşi, Mihri Özkan, da kendisi gibi çok ödüllü ve çok buluşları olan bir UCR (University of California at Riverside) profesörü.

Geceye California’da yaşayan Türk iş insanı Ergun Kırlıkovalı da eşi Juliana ile katılırken, ödül için şu değerlendirmede bulundu:

“Büyük gurur duyduk. Atatürk Türkiye’sinin yetiştirdiği bu yaratıcı beyinler, şimdi dünyanın en ileri teknolojilerine yol gösteriyor. Bundan büyük bir mutluluk olabilir mi?”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler