2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

New York’ta Türk Film Festivali

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York’ta bu yıl 18’ncisi düzenlenecek olan New York Türk Film Festivali (NYTFF), 9-12 Aralık tarihleri arasında ‘SVA Theatre’da gerçekleşecek.

1949 yılında kurulan ve kurulduktan sonra ABD ile Türkiye arasında köprüler kurmak amacıyla gerçekleştirdiği faaliyetleriyle öne çıkan en eski Türk-Amerikan kuruluşlarından biri olan Amerikan-Türk Cemiyeti’nin (The American Turkish Society-ATS) 18 yıldır düzenlediği NYTFF, 9 Aralık’ta başlayacak.

Chobani’nin platin sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan 18. NYTFF Direktörü Mustafa Kaymak, festivalle ilgili açıklamasında, “Yüreğimize dokunan ve bize insan anlayışımızın değerlerini hatırlatan özgün bağımsız hikayeler hazırlamaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. Filmleri sergilemek için bu yılın temasını “Köprüler ve Sınırlar” olarak seçtiklerini bildiren

Kaymak açıklamasında, ”Kültürler, kimlikler ve insanlar arasındaki uçurumu kapatıyor. Bu filmler, başkalarının yerine geçmemize yardımcı oluyor ve kendi türümüzü daha iyi anlamamızı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

Festivalle ilgili açıklama yapan ATS, Mimaroğlu filmiyle ile başlayacak ve 4 gün sürecek festivalde “Hey There, You Know Him, The Criminals, Commitment Hasan, Leylak, Brother’s Keeper, Letters from Silivri, Bilmemek, Geranium and Love, Spells, & All That”den oluşan 10 film gösterileceğini bildirdi.

Açıklamasında “Sinemadaki yeni sesleri destekleyen ve her kökenden izleyiciyi bu dört günlük kutlama için bize katılmaya davet eden on bir benzersiz ve orijinal hikayeden oluşuyor.” ifadesine yer veren ATS, bu yılki seçkide Cannes, Berlin, Sundance ve Tribeca Film Festivali’nin resmi seçimleri olan filmlerin yer aldığını belirtti.

Açıklamada ayrıca, festivalde film yapımcılarının yanı sıra Serdar Kökçeoğlu, Esin Uslu, Erdem Helvacıoğlu, Ezgi Mola, Selin Yeninci, Serkan Keskin, Scott Aharoni ve Mustafa Kaymak’ın da aralarında bulunduğu sektörün önde gelen profesyonellerinin katılacağı gösterimlerin ardından özel gösterim sonrası soru-cevap seçkisi yapılacağı bilgisi yer aldı.

Festivalin Teknik Direktör Scott Aharoni de bu yıl film festivali deneyiminin, hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak daha geniş bir kitleye ulaşmak için hibrit bir gösterim modelinin tanıtılmasıyla zenginleştirildiğini belirtti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler