7.8 C
New York kenti
Perşembe, Kasım 30, 2023

ABD’deki polis şiddetine karşı gösterilerde şiddet; Minneapolis’te polis karakolu ateşe verildi

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi bir Amerikalı’nın polis tarafından göz altına alınma sırasında hayatını kaybetmesiyle başlayan protesto gösterileri şiddet olaylarına sahne olmaya başladı. Minneapolis’te küçük bir isyankar gösterici bir çok binayı ve polis karakolunu ateşe verirken, olağanüstü hal ilan kentte Ulusal Muhafız güçleri görevlendirildi.

George Floyd isimli siyahi Amerikalı’nın hayatını kaybettiği anın görüntülerinin yayılanmasından sonra ABD’de yeniden başlayan “Siyahileri Yaşamları Değerlidir” olaylarında kızgın protestocuların neden olduğu yağmalama kundaklama olayları yaşandı.

Protesto gösterileri, siyahi Amerikalı Floyd’un polis şiddetiyle hayatını kaybettiği Minneapolis dışına taşarken, Los Angeles, New York, Chicago, Denver gibi büyük kentler dahil olmak üzere ABD genelinde bir çok kentte, Floyd’un hayatını kaybetmeden önce söylediği “I can’t breathe” (Nefes alamıyorum) ve “Adalet yoksa barış yok, ırkçı polise hayır” sloganlarıyla protesto gösterileri düzenlendi.

Floyd’un gözaltına alınma şeklini ve polis şiddetini protesto eden göstericiler, özellikle olayların başladığı Minneapolis’te, diğer bir çok kentteki barışçıl protestolara gölge düşürdüler.

Minneapolis’teki göstericiler, George Floyd’un ölümüne neden polislerin bağlı bulunduğu 3. Polis Karakol başta olmak üzere bir çok iş yeri ve binada yangın çıkardılar. Olaylar sırasında Minneapolis polisi göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kentin bağlı bulunduğu Minnesota’nın Valisi Tim Walz “acil durum” ilan ederken, Ulusal Muhafızların görev yapmasına imkan sağladı. Bölgeye 500 Ulusal Muhafız askeri görevlendirildi.

Floyd’un ailesini temsil eden avukat Ben Crump, protestocuların “zalimlerimizin seviyesine düşemeyeceğini” söylerken, Arizona’nın Phoenix ve Kentucky’nin Louisville kentinde protestolarda büyük kalabalıklar bir araya gelirken, büyük şiddet olayları yaşanmadı.

New York’un Union Meydanı’nda küçük bir grubu gerçekleştirdiği eylemde bir çok gösterici, polislerin üzerine tükürme, tokatlama ve çöp tenekesiyle vurma gibi bir çok farklı nedenden gözaltına alındılar.

Trump kentin Demokrat Partili belediye başkanına yüklendi

Başkan Donald Trump olaylarla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kentin Demokrat Belediye Başkanı Jacob Frey’i eleştirerek siyasi olarak puan toplama amaçlı ifadeler kullandı.

Başkan Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“Geriye yaslanıp şanlı bir Amerikan kenti Minneapolis’te olanları seyredemiyorum. Tamamen bir liderlik eksikliği. Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey şehri kontrol altına alır, yoksa Ulusal Muhafızları göndereceğim ve işi doğru şekilde halleder.

Bunlar George Floyd’un anısına saygısızlık ve bunun olmasına izin vermeyeceğim. Vali Tim Walz ile konuştum ve ona ordunun tümüyle yanında olduğunu söyledim. Herhangi bir zorluk çıktığında kontrolü ele alacağız, yağma başladığında, silah kullanılması başlar.”

CNN muhabiri gözaltına alındı

Minneapolis’teki gösteriler sırasında CNN televizyonunun bölgedeki ekibi bir süreliğine gözaltına alınırken, canlı yayında olayları aktaran Omar Jimenez polis tarafından yayın sırasında kelepçelenerek götürüldü.

Gözatlılar, ABD Anayasası tarafından güvence altına alınan basın özgürlüğünün açık şekilde ihlali olarak değerlendirildi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler