22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

Guterres’den iklim felaketinden kaçınmak için fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılması çağrısı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim felaketinden kaçınmak için fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılması çağrısında bulundu.

BM Genel Merkezi’nde iklim konusunda gazetecilere açıklamada bulunan Genel Sekreter Guterres, “Gözlerimiz açık bir şekilde felakete doğru hızla ilerliyoruz. Uyanma ve adım atma zamanıdır.” dedi.

Guterres açıklamasında, küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamanın hala mümkün olduğunu, ancak 2030 yılına kadar karbon emisyonlarında yüzde 45’lik bir azalma gerektireceğini ifade etti.

Mevcut politikalar, yüzyılın sonuna kadar 2,8°C’lik bir sıcaklık artışına yol açacağı ve bunun da “felaket anlamına” geldiğini belirten Guterres, “İklim krizinin kirli kalbi olan fosil yakıt endüstrisi ile başlamalı” net sıfır emisyona yönelik “acil küresel eylem” çağrısında bulundu.

Guterres ülkelerin, “petrol, kömür ve gazı ait oldukları yerde bırakmak için harekete geçerek” fosil yakıtları kademeli olarak ortadan kaldırması ve yenilenebilir enerjiye yatırımı büyük ölçüde artırması gerektiğinin altını çizdi.

Fosil yakıt şirketlerine çağrı

Guterres, fosil yakıt endüstrisinin devasa kaynaklarını yenilenebilir enerjiye küresel geçişi “engellemek için değil, yönlendirmek için” kullanması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında, sektörün kendisi için belirlediği çok düşük operasyonel emisyon azaltma hedeflerine bile ulaşamadığını belirtti.

Konuşmasında fosil yakıt şirketlerini, üretimden arıtmaya, dağıtıma ve kullanıma kadar “değer zincirinin yukarısında ve aşağısında” emisyonları azaltmayı içeren güvenilir, kapsamlı ve ayrıntılı yeni geçiş planları sunmaya çağıran Guterres, planların “yeşil enerji”ye geçişe yönelik net, yakın vadeli hedefleri belirlemesi gerektiğini söyledi.

Guterres bu konudaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Her yerdeki finansal kurumlar, yeni kömür altyapısı, enerji santralleri ve madenler dahil olmak üzere her yerde kömür kredisi vermeyi, taahhüt etmeyi ve yatırım yapmayı bırakmalıdır…Ve yeni petrol ve gaz sahaları için arama ve petrol ve gaz rezervlerinin genişletilmesi için finansman ve yatırımı sona erdirmeyi taahhüt etmeliler – bunun yerine gelişmekte olan dünyada adil geçişe yatırım yapmalılar.”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler