4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

BM’nin yeni raporu YPG/PKK’nın çocuklara yönelik ağır suçlarını ortaya koydu

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) hazırladığı yeni raporunda, Suriye’de YPG/PKK tarafından askere alınan çocukların sayısında “rahatsız edici artış” olduğunu dile getirdi.

İmaj: BM

BM Genel Sekreteri’nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba tarafından hazırlanan “BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Raporu” Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından cuma günü Güvenlik Konseyi’ne sunuldu.

Savaş ve silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik ihlallere dikkat çekilen raporda, Yemen’de Suudi Arabistan’ın önderliğindeki askeri koalisyonun 2018’de 729 çocuğun ölümüne veya yaralanmasına neden olduğunu ve Filistin’de öldürülen veya yaralanan çocuk sayısının 2014’ten bu yana yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Guterres, YPG/PKK’nın çocuklara yönelik ağır suçlarını ortaya koyan raporla ilgili açıklamasında, “Genellikle yoğun nüfuslu bölgelerdeki ve okullar ve hastaneler dahil sivil nesnelere yönelik saldırıların bir sonucu olan artan çocuk zayiatını kınıyorum” ifadesini kullandı.

YPG/PKK’nın çocuklara yönelik ağır suçları

YPG/PKK terörist grubunun kontrolü altındaki Suriye kamplarında on binlerce sivilin korkunç koşullarda tutulduğu uyrasında bulunan yeni rapor, YPG/PKK’nın çocukları korkunç koşullarda bırakarak, ağır suç işlendiğini ortaya koydu.

Terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye’de okulları mühimmat deposu yaptığını belirten raporda, silahlı çatışmalarda kullandığı çocuk sayısının rahatsız edici şekilde arttığı belirtildi.

Rapor, 225 saldırıyla, okul ve hastalere yönelik saldırıların en fazla gerçekleştirildiği Suriye’de, YPG/PKK’nın 14 okulu mühimmat deposu haline getirdiğini ve 313 çocuğu da silahlı çatışmalarda kullandığını kaydetti.

Rapora göre, terör örgütün çatışmalarda kullandığı çocukların yüzde 40’ını kız çocukları oluşturdu.

Terör grubunun 119 kız çocuğu aktif olarak çatışmalarda kullandığını belirten rapor, bunlardan 20’sinin 15 yaşın altında olduğunu kaydetti.

En fazla çocuk savaşçı Somali’de

Rapor ayrıca, çatışmalarda en fazla çocuk savaşçının 2 bin 300 rakamıyla Somali’de görüldüğü bilgisine yer verirken, bu ülkeyi bin 947 çocuk savaşçı ile Nijerya takip etti.

Toplam çocuk kayıplarının yaklaşık yarısı Yemen’de

Toplam çocuk kayıplarının yaklaşık yarısının Yemen’de meydana geldiğini ortaya koyan rapor, Suudi Arabistan liderliğindeki askeri koalisyonun bu ülkede 729 çocuğu öldürüldüğü ya da yaraladığı bilgisine yer verdi. Raporda 2014’ten bu yana öldürülen toplam çocuk sayısının ise 7 bin 500 olduğu kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin BM Genel Sekreteri’nden talebi üzerine hazırlanan raporda ayrıca, Husilerin 398 çocuğu öldürdüğü veya yaraladığı, Yemen devlet güçlerinin de 58 çocuğun kaybından sorumlu olduğunu kaydetti.

İsrail tarafından 59 Filistinli çocuğun öldürüldüğü ve 2 bin 756 çocuğun yaralandığı bilgisine yer veren raporda, çocuklara yönelik saldırılarda İsrail’de de Filistin bölgesinden yapılan saldırıda 6 çocuğun yaralandığı kaydedildi.

En yüksek kayıp Afganistan’da

Raporda, en yüksek çocuk kaybı bu yıl da Afganistan’da meydana geldi. Rapor, bu ülkedeki çocuk kayıplarının 3 bin 62 rakamı ile tüm sivil kayıpların yüzde 28’ini oluşturduğunu ortaya koydu.

Raporda cinsel şiddete de yer verildi

Çocuklara yönelik cinsel şiddete de yer verilen raporda, geçen yıl çocuklara yönelik 933 cinsel şiddet vakası görüldü. 331 cinsel şiddet vakasıyla Somali ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 277 cinsel şiddet vakasıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti izledi.

İşte Turkish Journal’ın edindiği raporun tam metni:

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler